Profesionální výtvarníci tesají svá díla z velkých sněhových válců a ledových bloků. Válce mají v průměru 3 m, jsou vysoké 3 m, dosahují objemu 22 m³ a váží asi 11 tun. Sníh vrší do válce bagr, příváží ho nákladní auto. Je-li sněhu dostatek, organizátoři připravi materiál pro čtyři sochy.

Bloky ledu zase vznikají speciálním výrobním postupem v mrazírnách. Tím se pořadatelé vymaňují ze závislosti na přízni počasí. Tvůrci sochají ledová díla pod stanem, takže ani déšť akci nepokazí. Během čtyř dnů vytvoří sochaři zpravidla osm soch z ledu.

Sněhu dejte čas, pro led jděte na rybník

„Pro běžnou stavbu menší sněhové sochy si dobře vystačíte s navrstvenou hromadou sněhu,” říká Miroslav Hrabal, jenž společně se svou ženou pořádá beskydské Sněhové království od roku 1998.

„Nechte navršenou hromadu sněhu dvě tři hodiny ztuhnout. Je důležité dát sněhu čas. Bude se vám z něj pak dobře modelovat. Podmínkou je ovšem teplota pod bodem mrazu.

Pokud je nad nulou, snadno uválíte koule na sněhuláka, ale nic víc. Sněhu chybí pevnost. Zajímavou sochu můžete vymodelovat, jen když mrzne. Myslete také na to, že stavba sochy spotřebuje dost fyzické práce i času," upozorňuje Miroslav Hrabal.

Které nástroje se hodí pro modelování sněhu?

  • Ostře nabroušená lopata vám práci výrazně usnadní.
  • Při volbě dalšího nářadí bez obav využijte své nápaditosti. K osvědčeným pomůckám profesionálních sochařů patří například polévková lžíce.

„Kdo si chce vyzkoušet práci s ledem, měl by si natěžit pláty ledu ze zamrzlého rybníka a ty slepit sněhem," doporučuje Miroslav Hrabal.

„To je nejsnadnější amatérská cesta k výrobě ledu vhodného pro výtvarné zpracování. Výroba umělého ledu pro profesionální sochaře je náročná a pro amatérské sochání zbytečně komplikovaná a nákladná.

Ledový blok, slepený z plátů ledu a sněhu, je naopak tvárný materiál připomínající měkký kámen. Opracovat se dá například pomocí sekery, dlát a jiných sekacích nástrojů," říká výtvarník Miroslav Hrabal.

Na co si dát při práci s ledem pozor

  • „Z vlastních zkušeností mohu varovat před pokusy modelovat sochy z kusu ledu, který zmrzl v nějaké nádobě. Obsahuje vzduchové dutiny, je křehký a rozbíjí se.
  • Pozor na experimenty s nahřívacími nástroji, jako je například pájedlo. Teplo může zapříčinit prasknutí ledu,” radí Miroslav Hrabal.

Přijeďte se také podívat

Hotová díla Sněhového království bývají na Pustevnách v nejlepší kondici o víkendu, který uzavírá sochařské sympozium. K vidění jsou i později, ale záleží na počasí, jak dlouho vydrží v podobě, kterou zamýšlel autor.

Ve Sněhovém království bývá návštěvníkům k dispozici ledový bar, stánky s občerstvením, soutěže pro děti a další program.

V neděli ve 14 hodin vyhlašují pořadatelé díla, která se nejvíce líbila odborné porotě a divákům.

Je dobré počítat s tím, že na Pustevny se kvůli Sněhovému království vydávají tisíce lidí. Z Trojanovic sem vede sedačková lanovka Ráztoka − Pustevny.

Foto autor a archiv pořadatelů