Dobře provedená renovace pomůže nábytku, byť v trochu pozměněné podobě, plnit jeho funkci.
Zdroj: Ivana Ostřanská / Foto

Retro mycí stůl aneb starý nábytek v nových časech

Starý nábytek zdaleka nemusí skončit jako pouhá dekorace. Naopak. Představíme vám proměnu mycího stolu z dob našich prababiček na elegantní, ale zároveň i velmi praktickou součást moderní chalupářské kuchyně.

Základní pravidla pro kutilské opravy starého nábytku jsme představili v článku Renovace chalupářského nábytku - rady a triky pro začátečníky. Skončili jsme ve fázi, kdy byl z nábytku odstraněný starý nátěr. Je na čase zvolit finální podobu a doladit detaily.

Při odstraňování starých nátěrů nám pomůže široká špachtle. Skříň může po renovaci ještě skvěle posloužit. Zdroj: Ivana Ostřanská / Foto

Ideální barva? Bílá. Zkusit můžete i světle zelenou

Barvy zbavený a vysušený nábytek musíme před finálním nátěrem pečlivě přebrousit. Na malé plochy si vystačíme se smirkovým papírem, při broušení větších se neobejdeme bez elektrické brusky. Pak už přichází na řadu finální barevný nátěr. Při jeho výběru doporučujeme držet se spíše ducha starých časů a použít nejběžnější barvu – bílou. Oblíbená bývala, a stále je, světle zelenkavá. Pokud se rozhodnete experimentovat a třeba starý sekretář po babičce natřít načerveno, výsledkem může být povedený designový kousek. Záleží však nejen na vaší odvaze, ale také šikovnosti a vkusu.

Kredenc po renovaci vévodí chalupářské kuchyni. Kredenc po renovaci vévodí chalupářské kuchyni. Zdroj: Ivana Ostřanská / Foto

I kování si zaslouží důkladnou očistu

Nedílnou součástí starého nábytku bývá kování. Na jeho pečlivé očištění od rzi, špíny či barvy také nezapomeňte. Dobře vám k tomuto účelu poslouží oscilační bruska s výměnnými nástavci, a to od ocelových až po filcové a hadrové leštící kotoučky. Chybějící panty, úchytky, zámkové štítky apod. můžete demontovat ze starých kousků, s jejichž opravou již nepočítáte.-V případě nouze je můžete nahradit kováním novým - trh nabízí nepřeberné množství variant.

Poměrně snadno lze získat i starý stůl na mytí nádobí. Často nemusí jít jen o starý nábytek, ale s takovým kouskem může být spojený i kus historie rodiny. Zdroj: Ivana Ostřanská / Foto

Má to vůbec cenu?

Při renovaci starého nábytku nemusíte mít obavy, že vyrobíte jen nefunkční stafáž do interiéru. Naši předkové vyráběli nábytek mnohem bytelnější, než na jaký jsme dnes zvyklí. Proto i přes všemožné poškození vlivem jeho stáří nám většinou může dobře sloužit, byť třeba po drobných modernizačních úpravách.

A tady je výsledek - elegantní proměna starého "myčáku". A tady je výsledek - elegantní proměna starého "myčáku". Zdroj: Ivana Ostřanská / Foto

Stylová kuchyňská linka ze starého „myčáku“

Příkladem zajímavé renovace mohou být staré mycí stoly. Na první pohled obyčejný stůl s velkým šuplíkem pod pracovní deskou v sobě po otevření skrývá jeden nebo dva lavory - pozinkované škopky. Mnozí je ještě určitě pamatujete od svých babiček či prababiček, kdy se po obědě špinavé nádobí naskládalo dovnitř, šuplík se zavřel a bylo během chvilky uklizeno.

Umývat mohla hospodyňka začít až později bez toho, že by se na kredenci nebo kolem sporáku kupily špinavé hrnce a talíře. Dnes, kdy je vodovod i kuchyňská linka s dřezem v každé chalupě takřka samozřejmostí, se může zdát, že starým „myčákům“, do kterých se musela voda nanosit ze studny a ohřát na plotně, odzvonilo.

Dobře provedená renovace pomůže nábytku, byť v trochu pozměněné podobě, plnit jeho funkci. Dobře provedená renovace pomůže nábytku, byť v trochu pozměněné podobě, plnit jeho funkci. Zdroj: Ivana Ostřanská / Foto

Ale nemusí tomu tak být, po drobné úpravě si z nich můžete vyrobit třeba stylovou kuchyňskou linku, plnou moderních vymožeností. Stačí jen navštívit truhláře, a šuplata s lavory nechat vyměnit za šuplík s pojezdem a do původní nebo nové pracovní desky osadit dřez. Dalším úpravám se samozřejmě meze nekladou. Tak ať vám slouží!

Akční letáky