Řezačku napájí nabíječka nebo autobaterie 12 V, případně speciální transformátor pro 12 V.

Při napětí 12 V a proudu 3 A topný drát řeže lehce a čistě polystyren do síly 6 cm.

Součástky

  • topná spirála do elektrických kamínek 1000 W/220 V (na svářecí odpory)
  • topná spirála 800 W/220 V (na řezací drát)
  • deska 225x150x56 mm z tvrdého a nehořlavého materiálu
  • kovaný úhelník L 25x25x400 mm
  • několik šroubků, matic a podložek

Postup

Z úhelníku uřízneme stojinu A a rameno B.

Stojinu A přišroubujeme k jednomu rohu přístrojové desky C.

Šroubem M6x20 a maticí připojíme rameno B, a to tak, aby okraj ramen nebyl zcela v rohu stojiny. Milimetrová vůle umožní rameno B při vypínání řezacího drátu F mírně zvedat.

Do přístrojové desky předem vyvrtáme větrací otvory (viz obr. 7).

Co nejtěsněji k rohovým sloupkům uvnitř přístrojové desky namontujeme keramickou tyčku D se svářecími odpory.

Tyčku na jedné straně nasuneme na šroub H (viz obr. 3) velikosti M3x18 s matkou a zápustnou hlavou a na druhé straně ji vyvedeme otvorem v boku desky (viz obr. 4). Proti posunu tělísko zajistíme šroubem J, pro který v rohovém sloupku vyřízneme závit. Keramické tělísko topné spirály 800 W nemusíme upravovat (tělísko od 1000 W spirály bychom museli zkrátit na 250 mm).

Topnou spirálu 1000 W přiložíme bez násilného natahování k pravítku a ustříhneme dva kusy dlouhé 410 mm, které použijeme k výrobě srážecích odporů.

Oka Rs navineme do drážek keramického tělíska mezi tři objímky L (viz obr. 5), ke krajní objímce připevníme měděný drátek K o ∅ 1 mm, který pokračuje ke konci tělíska, proto pro něj vypilujeme drážku (viz obr. 4).

Tělísko s navinutými odpory provlékneme deskou, nastrčíme na šroub H, dorazíme zpět, zajistíme objímkou G, ke které připojíme druhý konec měděného drátu K (jako překlenutí). Pod další podložku utáhneme topný řezací drát F.

Při delším provozu se zahřívají srážecí odpory, proto je lépe asi po čtvrthodině nechat řezačku vychladnout. Drobné větrání umožňují nožičky N nasunuté do otvorů v rohových sloupcích.

Spirálu (800 W, ∅ 0,5 mm) narovnáme, vyhladíme přes dřevěnou hranu, zkrátíme na 200 mm a napneme mezi objímku G a šroubek E tak, aby vzdálenost mezi úchyty byla přesně 112 mm. Při jiné délce by drát neměl správnou teplotu.

Maticemi a podložkami vymezíme polohu drátu, aby byl kolmý na plochu pracovní desky.

Drát F dobře vypneme zvednutím ramene B a v této poloze jej zajistíme dotažením matky spojovacího šroubu v rozích úhelníku.

Jiří Holý