obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Šater - skvělý společník živých i sušených květin

Většina lidí šateru pro množství drobounkých kvítků neřekne jinak, než nevěstin závoj. Větví se a kvete tak bohatě, že stačí přidat pár snítek například k růžím a kytice, která potěší a zároveň nadělá spoustu parády, je na světě. Pokud rádi aranžujete dekorace ze suchých rostlin, určitě si šater také nasušte.

Šater latnatý (Gypsophila paniculata), známý spíše jako nevěstin závoj, patří mezi oblíbené trvalky pěstované na zahrádkách. Nejen že vhodně doplní trvalkové záhony, ale floristé jej s oblibou využívají jako plnicí a dekorativní rostlinu do všech druhů vazeb. A to jak v čerstvém, tak v sušeném stavu. Jemné, bohatě větvené stonky dorůstají do výšky 60—100 cm a vytvářejí vzdušný a rozkladitý trs. Pěstovat můžeme bílé či růžové odrůdy, oblibě se těší plnokvěté formy.

Větvička šateru dokáže z jediného květu růže vyčarovat atraktivní dekoraci. Větvička šateru dokáže z jediného květu růže vyčarovat atraktivní dekoraci. Zdroj: Shutterstock.com / Valerii Kadnikov

Kdy sklízet a jak sušit šater?

Sklízíme většinou celé bohatě kvetoucí stvoly, nejlépe v období mírného rozvití kvítků. Překvetlé rostliny mohou opadávat. Ty zdravé sušíme v malých svazcích tvořených pouze dvěma až třemi stvoly v suché místnosti, kam ale nesmí svítit slunce (např. na půdě, v kůlně, různých přístřešcích apod.).

Aranžovací hmotu předem namočíme a pak už můžeme začít zdobit. Aranžovací hmotu předem namočíme a pak už můžeme začít zdobit. Zdroj: Shutterstock.com / Agnes Kantaruk

Rostliny sušíme poměrně krátce, není vhodné nechat je přeschnout, protože květy se pak při manipulaci drolí. Šater není náročný na pěstování, vyžaduje slunné stanoviště a propustnou půdu. V zimě nesnáší přemokření.

S šaterem to mimořádně sluší růžím. S šaterem to mimořádně sluší růžím. Zdroj: Shutterstock.com / Agnes Kantaruk

Šater: u nás ohrožený, v USA invazní

Ačkoli zahradní kultivary šateru se pěstují velmi hojně, ve volné přírodě je u nás tato rostlina mezi kriticky ohrožené druhy (C1). U nás je původní jen na několika lokalitách v nejjižnější části Moravy v nížinách do nadmořské výšky 250 metrů. Na jiná místa je občas zavlékán s pískem nebo jiným materiálem nebo zplaňuje z kultur.

Naopak na severu a západě Spojených států, kam byl šater latnatý zavlečen, se chová invazně a stal se na mnoha loukách a pastvinách široce rozšířeným plevelem.

Akční letáky