obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Savování: tričko plné vlastní fantazie

Eva Skoumalová z Klučova vyzkoušela spolu s dcerami techniku zdobení textilu zvanou savování a poslala do redakce snímky svých výtvorů. Přidala i několik zkušeností pro ty, kteří se také rozhodnou přetvořit trička v originální dílka.

Savování je velice jednoduchá a levná metoda zdobení — lokální odbarvování látek pomocí známého dezinfekčního čistidla.

Při práci se Savem je ovšem na místě co nejvyšší opatrnost. Chemický čistící prostředek dráždi sliznici, kůži a oči! Je důležité dobře větrat!

Myslete předem i na své pracovní oblečení — snadno se může stát, že na něm nějaká ta kapka Sava přistane.

savování na trička savování na trička Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Základem úspěchu jsou nápadité šablony 

Čistidlo naředíme vodou zhruba v poměru 2:1 (dva díly vody na jeden díl Sava) a roztok nalijeme do jemného rozprašovače.

Při užití neředěného Sava by látka trpěla a brzy by se začala trhat. Roztok lze na látku nanášet také štětcem, případně speciální pumpičkou pro výtvarné práce. Savujeme především látky přírodní, tedy bavlněné nebo lněné.

Připravíme si šablony. Nejjednodušší je použít samolepící papír nebo kus tapety, který na látku přilepíme. Odlepíme ho až po zaschnutí látky.

Vedle samolepícího papíru můžeme použít i jiné triky. Například položit přes látku síťku, krajku, provázky, listy atd., to záleží na potřebách a vlastní fantazii tvůrce.

Nesmíme zapomenout do oblečení vložit dostatečnou vrstvu novinového papíru nebo igelit, jinak by nám Savo odbarvilo i jeho druhou stranu.

Připravený roztok nastříkáme kolem šablony. Do pěti minut by měl účinkovat. Hotová trička můžeme nechat jen tak nebo je dále přizdobíme barvami na textil, které se obvykle fixují zažehlením. Po dokonalém zaschnutí oblečení přepereme, usušíme a teprve poté oblékáme!

Nejčastěji savujeme různá trička, ale můžeme zkusit ozdobit ubrusy, tašky, šátky, závěsy, povlaky, staré čalounění aj. Výsledkem bývají opravdu originální dílka.

Akční letáky