obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Skládací papírová etažérka; třípatrový talířek na dobroty

Třípatrové talířky zvané etažérky jsou efektní a praktické, protože se díky jim na malý prostor vejde hodně dobrot. Nevýhodou bývá jejich vyšší cena, váha (v případě skla) a obvykle také jejich neskladnost.

Variabilní etažérka z papíru zmíněné zápory nemá, protože ji složíme a rozložíme podle potřeby. Zašpiněné talířky s klidným srdcem vyhodíme a nahradíme novými. A navíc si ji můžeme vzít s sebou na jakýkoliv piknik bez obav, že se nám taška pronese.

piknik piknik Zdroj: Archiv ireceptar.cz  

Pomůcky a materiál 

 • pevná papírová lepenka (ideální jsou „banánové“ krabice nebo krabice od spotřebičů)
 • papírové talířky (nejlépe různé velikosti, ale není to nutné, stačí jedna větší velikost, kterou si pak přistřihneme podle potřeby)
 • univerzální lepidlo
 • štětec
 • ostrý řezák
 • tužka
 • pravítko
 • papír na šablonu
 • ozdobný papír na polepení držáku

Postup výroby Postup výroby Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Postup

Základna etažérky se skládá ze dvou částí, které do sebe zapadnou a vytvoří pevný stojánek ve tvaru kříže. Na něj pak postupně navlékáme talířky různých velikostí, od největšího po nejmenší. Talířky budou spočívat na „zarážce“ o hloubce asi 1 cm. Každé patro se směrem dolů rozšiřuje o 1 cm.

Nejprve si na papír nakreslíme a vyměříme tvar stojánku. Základem úspěchu je přesné měření, průměr horního patra je 7 cm (polovina 3,5) + 1 cm na každé straně jako zarážka pro talířky, takže celkem 9 cm.

Postup výroby Postup výroby Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Prostřední patro měří 9 cm (2x4,5) + 2 = 11 cm.

Spodní patro 11 cm (2x5,5) + 2 = 13. Spodek základny měří 18 cm (2x9).

Šablonu přiložíme na lepenku, obkreslíme ji a ostrým řezákem 2x vyřízneme. Oba díly ještě podélně do poloviny prořízneme tak, aby do sebe šly lehce zasunout (šířka řezu by měla odpovídat síle lepenky).

Postup výroby Postup výroby Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Podle průměru jednotlivých pater (7 cm, 9 cm, 11 cm) pak odměříme a vyřízneme křížové otvory do papírových talířů. Pokud nemáme talíře různých velikostí, zastříhneme je tak, aby každý byl zhruba o 0,5—1 cm menší než předchozí.

Postup výroby Postup výroby Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zkusíme etažérku složit, opravíme případné nerovnosti a můžeme se dát do povrchové úpravy:

 1. obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  Stojánek namísto polepování papírem můžeme natřít akrylovou barvou, stejně tak i talířky, které vyřízneme z lepenky.

  Lepidlo rozmícháme v trošce vody tak, aby šlo dobře nanášet štětcem. Potřeme jednu stranu stojánků, přilepíme na ni ozdobný papír, zatížíme jej a lepidlo necháme uschnout.
 2. Přilepený papír zastřihneme přesně podle tvaru lepenky. Stejně postupujeme z druhé strany lepenkového stojánku.

Hovotová etažérka Hovotová etažérka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Papír necháme v zatížení dobře proschnout. Složíme stojánek a navlékneme na něj talířky. Etažérka je překvapivě pevná, bez problémů unese běžné zákusky. Pokud bychom však chtěli servírovat těžší věci, můžeme talířky podlepit, nebo je rovnou vyříznout z tvrdé lepenky.

Foto autorka

Akční letáky