obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Skříňka na sýry

Není snadné uchovat dobrý tvrdý či zrající sýr delší dobu tak, aby neztratil nic ze svých kvalit. Ideální je chladná místnost nebo sklep. Sýr zabalený do alobalu či voskového papíru tam můžete zavřít do vzdušné skříňky.

Milovníci sýrů vědí, že parmazán, ementál, čedar, gruyére a další tvrdé sýry stejně jaké silně voňavé tvarůžky nebo romadúr, sýry typu hermelín, netavené kozí nebo ovčí sýry lze uložit do chladničky jen tehdy, když jiná možnost neexistuje. Kam tedy s nimi?

Kamarádka mi z Francie přivezla zajímavý dárek. Koupila ho jako hotový výrobek, nicméně mohl by být dobrou inspirací pro každého, kdo rád sýry a kdo má aspoň trochu šikovné ruce.

U nás doma se vždy dávaly sýry uležet pod skleněný poklop nebo do sklenic na zavařování. Dědečkovi dokonce jednou tvarůžky vyzrály natolik, že se neroztekly, jak mají běžně ve zvyku, ale začaly se vysušovat. Dědeček rozhodl, že udělá pokus, jak dlouho jeho milované sýry vydrží. Vysušily se opravdu do podoby velmi tvrdých bonbónů, které jsme chodili mlsat. Jejich pověstná „vůně“ se neztratila, spíš zesílila.

sýry sýry Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Dárek z Francie chrání sýry před hmyzem 

Skříňka na sýry je vlastně jen dřevěná bedničku široká 44 cm, hluboká 30 cm a vysoká 40 cm, která má místo plných stěn síťky z mušího pletiva. Rám bedničky je vyroben z dřevěných latěk.

skříňka na sýry skříňka na sýry Zdroj: Archiv ireceptar.cz Dno je plné a bedýnka je uvnitř opatřena úchyty na laťkovou poličku. Na ní se mohou sýry rozložit vedle sebe. Skříňka může mít více poliček.

Víko bedýnky je plné a opatřené přišroubovaným madlem. Dvířka jsou zabezpečena malou zasouvací zástrčkou. Bednička je určena do spíže, sklepa či jiné chladné místnosti. Já jsem ji postavila do staré chodby, která je dobře větraná a kam nesvítí přímé slunce.

Sýry jsou skvělé. Zacházím ovšem s nimi, jak se správně má: Chvíli před podáváním je přenesu do pokojové teploty, aby se mohly "rozdýchat".

Akční letáky