Hvězda

K výrobě slaměné hvězdy pro vánoční stromek potřebujeme:

 1. očištěnou slámu bez listů a klasů (nejlépe pšeničnou nebo žitnou, lze ji koupit i v hobby marketech)
 2. misku s teplou vodou
 3. nůžky
 4. niť nebo bavlnku v barvě podle svého vkusu
 5. 4 stébla vhodné délky aspoň 5 minut máčíme v misce s teplou vodou. Pak je složíme do hvězdice, kterou přidržujeme prsty jedné ruky.
 6. Do druhé ruky vezmeme nit a postupně ji omotáváme - kolem jednoho stébla nahoru, kolem dalšího dolů, opět nahoru, a to od nejspodnějšího k vrchnímu.
 7. Ideální je protáhnout nit stébly také v opačném pořadí. Poté nit zavážeme na dva uzly a uděláme očko na zavěšení. Konce slámek zastřihneme.

Anděl

K výrobě slaměného anděla pro vánoční stromek potřebujeme:

 • očištěnou slámu bez listů a klasů (nejlépe pšeničnou nebo žitnou, lze ji koupit i v hobby marketech)
 • misku s teplou vodou
 • nůžky
 • barevnou niť nebo bavlnku
 • jehlu
 1. Stébla, která jsme předtím aspoň pět minut máčeli v teplé vodě, na jednom konci asi 1 cm od okraje svážeme nití a zajistíme dvojitým uzlem.
 2. Stébla jedno po druhém ohneme na opačnou stranu tak, aby vznikla hlavička, a to asi 1 až 1,5 cm velká − pod ohnutím stébla opět svážeme nití
 3. Křídla připravíme asi z 10 stébel, která uprostřed propíchneme jehlou, stiskneme k sobě a pevně svážeme nití. Pak jehlu odstraníme.
 4. Počet potřebných stébel záleží na velikosti andělíčka a na tom, jak bohatou „sukni“ má andělíček mít. Čím více stébel použijeme, tím bohatší sukni bude mít. My jsme použili 7 stébel.
 5. Stébla, která tvoří tělo anděla, rozdělíme zhruba na polovinu a vložíme mezi ně křídla. Pod nimi tělo pevně znovu převážeme, sukni rozvineme a nakonec ji spolu s křídly zastříhneme do požadovaného tvaru a délky.

Podkova

K výrobě slaměné podkovy pro vánoční stromek potřebujeme:

 1. očištěnou slámu bez listů a klasů (nejlépe pšeničnou nebo žitnou, lze ji koupit i v hobby marketech)
 2. misku s teplou vodou
 3. nůžky
 4. barevnou niť nebo bavlnku
 5. pletací jehlici
 6. drátek
 7. Svážeme nití šest stébel a zajistíme je dvojitým uzlem. Mezi stébla vložíme asi 20 cm dlouhý drát o síle 1 mm (slouží pro tvarování výpletu). Stébla vyhneme směrem ven, vytvoříme hvězdici a jedno stéblo ohneme přes dvě následující stébla.
 8. Nastavení stébla: Stéblo ustřihneme těsně u výpletu a vložíme do něj užší část nového stébla. A můžeme pokračovat v pletení. Následně ohýbáme vždy až to druhé ze stébel, přes něž jsme přeložili to předchozí. Postup opakujeme (přehýbáme vždy přes dvě následující stébla). Pokud pleteme ze 6 stébel, vznikne nám výplet o pěti stranách (pětiúhelník).
 9. Upleteme asi 3 řady a pak do středu výpletu zasuneme pletací jehlici. Ta nám podobně jako dosud drát poslouží k formování výpletu, tedy aby byl stále stejně široký. Stébla ohýbáme podél jehlice a pokračujeme v pletení.
 10. Když máme výplet dostatečně dlouhý, vyndáme pletací jehlici, drát uštípneme asi na 1 cm. Stéblo, kterým jsme naposledy pletli, zasuneme pod předchozí řadu, aby se nám výplet nerozplétal.
 11. Všechna stébla poté ohneme směrem nahoru a svážeme nití (stejně jako na začátku výpletu. Nakonec ohneme výplet do požadovaného tvaru − drát jej dobře fixuje.