Vánoční ozdoby můžeme zhotovit i ze slámy.
Zdroj: Petr Baumann / Shutterstock.com

Krásné ozdoby ze slámy zvládnete doma hravě sami. Postup krok za krokem

Slaměné ozdoby vánočnímu stromečku sluší. Podle našeho návodu se můžete pustit i do vlastnoruční výroby. Nejlehčí jsou hvězdy, ale snadno zvládnete i anděla nebo podkovu.

Hvězda

Ze slámy můžeme snadno vytvořit hvězdu. Ze slámy můžeme snadno vytvořit hvězdu. Zdroj: Oksana_Slepko / Shutterstock.com

K výrobě slaměné hvězdy pro vánoční stromek potřebujeme:

 • očištěnou slámu bez listů a klasů (nejlépe pšeničnou nebo žitnou, lze ji koupit i v hobby marketech)
 • misku s teplou vodou
 • nůžky
 • niť nebo bavlnku v barvě podle svého vkusu
 1. 4 stébla vhodné délky aspoň 5 minut máčíme v misce s teplou vodou. Pak je složíme do hvězdice, kterou přidržujeme prsty jedné ruky.
 2. Do druhé ruky vezmeme nit a postupně ji omotáváme - kolem jednoho stébla nahoru, kolem dalšího dolů, opět nahoru, a to od nejspodnějšího k vrchnímu.
 3. Ideální je protáhnout nit stébly také v opačném pořadí. Poté nit zavážeme na dva uzly a uděláme očko na zavěšení. Konce slámek zastřihneme.

Ze slámy můžeme zhotovit hvězdy i sněhové vločky. Ze slámy můžeme zhotovit hvězdy i sněhové vločky. Zdroj: Vladimir Prusakov / Shutterstock.com

Anděl

K výrobě slaměného anděla pro vánoční stromek potřebujeme:

 • očištěnou slámu bez listů a klasů (nejlépe pšeničnou nebo žitnou, lze ji koupit i v hobby marketech)
 • misku s teplou vodou
 • nůžky
 • barevnou niť nebo bavlnku
 • jehlu

Anděl ze slámy jako vánoční ozdoba či milý dárek. Anděl ze slámy jako vánoční ozdoba či milý dárek. Zdroj: Helga_Hally / Shutterstock.com

 1. Stébla, která jsme předtím aspoň pět minut máčeli v teplé vodě, na jednom konci asi 1 cm od okraje svážeme nití a zajistíme dvojitým uzlem.
 2. Stébla jedno po druhém ohneme na opačnou stranu tak, aby vznikla hlavička, a to asi 1 až 1,5 cm velká − pod ohnutím stébla opět svážeme nití
 3. Křídla připravíme asi z 10 stébel, která uprostřed propíchneme jehlou, stiskneme k sobě a pevně svážeme nití. Pak jehlu odstraníme.
 4. Počet potřebných stébel záleží na velikosti andělíčka a na tom, jak bohatou „sukni“ má andělíček mít. Čím více stébel použijeme, tím bohatší sukni bude mít. My jsme použili 7 stébel.
 5. Stébla, která tvoří tělo anděla, rozdělíme zhruba na polovinu a vložíme mezi ně křídla. Pod nimi tělo pevně znovu převážeme, sukni rozvineme a nakonec ji spolu s křídly zastříhneme do požadovaného tvaru a délky.

Podkova

Ze slámy můžeme uplést kolečko nebo třeba podkovu. Ze slámy můžeme uplést kolečko nebo třeba podkovu. Zdroj: alenacepl / Shutterstock.com

K výrobě slaměné podkovy pro vánoční stromek potřebujeme:

 • očištěnou slámu bez listů a klasů (nejlépe pšeničnou nebo žitnou, lze ji koupit i v hobby marketech)
 • misku s teplou vodou
 • nůžky
 • barevnou niť nebo bavlnku
 • pletací jehlici
 • drátek
 1. Svážeme nití šest stébel a zajistíme je dvojitým uzlem. Mezi stébla vložíme asi 20 cm dlouhý drát o síle 1 mm (slouží pro tvarování výpletu). Stébla vyhneme směrem ven, vytvoříme hvězdici a jedno stéblo ohneme přes dvě následující stébla.
 2. Nastavení stébla: Stéblo ustřihneme těsně u výpletu a vložíme do něj užší část nového stébla. A můžeme pokračovat v pletení.

  Následně ohýbáme vždy až to druhé ze stébel, přes něž jsme přeložili to předchozí. Postup opakujeme (přehýbáme vždy přes dvě následující stébla). Pokud pleteme ze 6 stébel, vznikne nám výplet o pěti stranách (pětiúhelník).
 3. Upleteme asi 3 řady a pak do středu výpletu zasuneme pletací jehlici. Ta nám podobně jako dosud drát poslouží k formování výpletu, tedy aby byl stále stejně široký. Stébla ohýbáme podél jehlice a pokračujeme v pletení.
 4. Když máme výplet dostatečně dlouhý, vyndáme pletací jehlici, drát uštípneme asi na 1 cm. Stéblo, kterým jsme naposledy pletli, zasuneme pod předchozí řadu, aby se nám výplet nerozplétal.
 5. Všechna stébla poté ohneme směrem nahoru a svážeme nití (stejně jako na začátku výpletu. Nakonec ohneme výplet do požadovaného tvaru − drát jej dobře fixuje.

Ze slámy můžeme uplést i zvonečky a další vánoční ozdoby. Ze slámy můžeme uplést i zvonečky a další vánoční ozdoby. Zdroj: Lidiya N / Shutterstock.com

Akční letáky