Nevyhazujte použité PET lahve zbytečně do odpadu a vdechněte jim ještě nový život. Mohou vám ještě praktickým způsobem posloužit. Stačí je jednoduchým způsobem proměnit v užitečné věci.

Jak vyrobit koště z plastových lahví? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Show maker:

Zdroj: Youtube

Vyrobte z PET lahví smeták

Schází vám doma koště na hrubé povrchy? Nemusíte zbytečně utrácet a kupovat si ho v obchodě. K jeho výrobě vám postačí pouhé 3 prázdné PET lahve, ostrý nůž nebo nůžky, kousek drátu, vrták a náležitou násadu.

Nejprve odřízněte ze dvou lahví dno i hrdlo, na třetí lahvi hrdlo ponechte. Pak PETky rozstříhejte nůžkami na proužky široké cca 0,5 cm, které končí pár centimetrů pod hrdlem. Rozstřihané lahve vložte pevnou částí do lahve s hrdlem, do něhož vyvrtejte po obou stranách 2 otvory.

Pak protáhněte drát, kterým rozstřihané lahve pevně připevněte. V tuto chvíli nezbývá, než nový smeták nasadit na připravenou násadu a můžete začít zametat.

Zajímavé tipy

Pro dlouhou trvanlivost smetáku použijte při výrobě vždy silný a pevný drátek. Jako násadu lze využít dřevěnou tyčku, ale i nevyužité trubky z PVC. Pokud budete dostatečně kreativní, lze si nový smeták vylepšit. Násadu můžete natřít nebo pomalovat, stejně tak polepit zajímavými obrázky nebo jinými originálními dekoracemi.

Výhody PET smetáku

Kromě toho, že se jedná o levný a ekologický způsob, jak získat praktického pomocníka do domácnosti, jedná se o zábavnou a tvůrčí činnost, do které můžete zapojit i děti. Vlastnoručně vyrobené koště plně využijete nejen doma, ale i v okolí domu a na zahradě.

Taburetka z PET lahví

Ze starých PET lahví si můžete vyrobit i praktický kousek nábytku, který užijete nejen doma, ale i na terase, nebo pod zahradní pergolou. Vytvořte si jednoduchým způsobem taburetku. A jak přesně postupovat? Připravte si takový počet prázdných lahví, který využijete. Čím více lahví využijete, tím bude taburetka větší.

Nejprve PETky pečlivě omyjte a nechte vyschnout. Pomocí fixy si na každou z nich naznačte požadovanou výšku a ostrým nožem odřízněte spodní části lahví podle značek.

Láhve vyskládejte vedle sebe a spojte je lepící páskou. Dbejte na to, aby všechny stály pevně a rovně. Po dokončení první základny pokračujte ve vrstvení lahví, dokud nedosáhnete požadované výšky taburetky.

Pak vystihněte z molitanu nebo polystyrenu kruh o průměru odpovídajícím vrchní části a přilepte ji lepidlem na vrchní část. Následně ušijte z vybrané látky jednoduchý potah, díky kterému taburetku velice snadno sladíte s okolím.

Další vychytávky z PET lahví

PET lahve mohou být zdrojem mnoha užitečných vychytávek, které jsou nejen praktické, ale také ekologické. Namísto vyhazování plastových lahví můžete využít jejich potenciál pro různé domácí projekty. Například můžete PET lahve proměnit v květináče na bylinky nebo závěsné zahrady, které šetří prostor a zároveň recyklují materiál. Další chytrý trik je vyrobit z lahví zásobník na špagety nebo jiné těstoviny, což vám pomůže udržet kuchyň přehlednou a potraviny čerstvé. PET lahve také lze použít jako stavební materiál pro výrobu ekologických cihlových bloků, což přispívá k udržitelnému bydlení. Kreativní nápady zahrnují i tvorbu domácích zavlažovacích systémů nebo dokonce DIY organizéry na šperky či drobnosti. Tyto vychytávky nejenže přispívají ke snižování odpadu, ale také umožňují praktické využití běžných předmětů, které by jinak skončily v koši.

Související články

Zdroje: www.hobby.instory.cz, www.hezkynabytek.cz, www.m.magazinplus.cz