Říká se, že méně je více… V případě okrasných květin to ale neplatí. Záplava barevných květů a kvítků totiž dodá vašemu příbytku punc rajské zahrady. A to dokonce i v případě, že žijete ve městě, kde přírody je jen velmi pomálu…

„Mám malý byt, ale k němu pidi balkón, kam si chodím odpočinout s knížkou nebo na kávu. Každý rok si tam dám alespoň nějaký truhlík, abych se tam necítila jako v betonové džungli,“ přiznává padesátiletá čtenářka Jana z Lovosic.

Na videu autora OBI zjistíte, jak si vyrobit závěsný květináč. Více na kanále YouTube.com

Zdroj: Youtube

V hlavní roli cedník

Její záliba v květinách je velká a proto nedávno přemýšlela, jak si ze svého malého odpočinkového prostoru vytvoří větší oázu přírody. „Hodně mi pomohly závěsné květináče, protože je stačí někam zaháknout, visí ve vzduchu a prakticky nezabírají žádný prostor,“ hodnotí plusy závěsných nádob Jana.

Sama si je vytvořila v co nejlehčí verzi. Posloužil jí k tomu starý cedník a nočník, ale použít se dá jakákoliv starší, ale hezká smaltovaná nádoba. Stačilo jí vyložit netkanou mulčovací textilií a substrátem pro balkónové rostliny.

Do ní se pak zasadily libovolné rostlinky, které se bohatě zalily. A pak už přišlo na řadu zavěšení. Jana použila dva háky a řetěz, který připevnila ke stříšce nad balkónem. Náš tip: Nemáte po ruce žádný smaltovaný poklad z chalupy? Pak můžete stejným způsobem využít i košík.

Dřevěná verze

Pokud jste zručnější, můžete si vyrobit závěsný květináč z dřevěných latěk. Jak na to: Připravte si dřevěné laťky o délce 24 centimetrů a průřezu 3 x 3 cm. Nařežte je na 20 kousků tak, aby měly stejný rozměr. U šestnácti latěk na každém konci (zhruba 3 – 4 cm od okraje) vyvrtejte otvor. Čtyři laťky nechte bez zásahu vrtačky. Všechna dřevěná prkýnka důkladně obruste smirkovým papírem, aby byla hladká.

Velká hra barev

Všechny dřevěné lišty natřete oblíbenou barvou, která se bude hodit do vaší květinové zahrádky. Nátěr by měl mít zhruba tři vrstvy, protože květináč bude vystaven slunci, které může způsobit vyblednutí laku. Nejdříve si vytvořte podsadu.

Jak na to: Dejte dvě laťky od sebe tak, aby se na ně vešel květináč. Poté na ně příčně přišroubujte – v 1,5 centimetrových rozestupech - čtyři další laťky. Na koncích, kde zbydou celkem čtyři díry po vrtačce, provlékněte provaz. A pak cik cak skládejte přes sebe lišty a provlékejte jimi provázky. Měla by vám vzniknout dutá krychle se čtyřmi dlouhými provázky.

Velké zauzlování

Provázky ve spodní části květináče pořádně zauzlujte, aby se nevyvlékaly. Pokud chcete mít jistotu, že uzel bude pevný, kápněte na něj včelí vosk nebo vteřinové lepidlo.

Horní části provázků připevněte na velké kovové oko (koupíte v kutilských potřebách) a zavěste na hák. Náš tip: Stejným způsobem si můžete vyrobit i závěsný truhlík, stačí jen počítat s tvarem obdélníku.

Související články

Zdroje: www.ireceptar.cz, www.blesk.cz