Práškovému smaltu stačí 150 °C

Pravý smalt se vypaluje při teplotě 850 až 900 °C. Práce se smaltovacím práškem pro plotýnku je jiná. Stačí nám k tomu elektrický vařič. Práškový smalt se vypéká již při teplotě asi 150 °C. Navíc prášek sypeme rovnou na plech, zatímco u pravých smaltů se pigment dává do vody.

Pracovat můžeme s jakýmkoliv plechem – měděným, pozinkovaným, hliníkovým, víčky od plechovek apod. Ve výtvarných potřebách se prodávají plíšky už připravené a začištěné.

Výhodou smaltů na vařiči je také to, že je lze překrývat a opravovat, protože jim nevadí několikanásobné přepékaní.

Jak si připravit plíšek

  1. Vlastní tvar si nejprve předkreslíme na papír a vystřihneme šablonu.
  2. Tu pak lihovou fixou překreslíme na plech a vystříhneme nůžkami na plech.
  3. Všechny hrany opracujeme smirkovým papírem, dobře poslouží i brousek na kosu nebo pilníky.

Práškové smalty mají barvy plné, transparentní a metalízové. K malému balení se prodávají i sypací sítka, ale pokud si pořídíme větší balení, musíme si sypátko vyrobit sami. Nejlépe ze silonové punčochy, kterou přetáhneme přes hrdlo skleničky a zajistíme gumičkou.

Postup

  1. Plíšek položíme na mřížku z pletiva, na které se nám bude z horkého vařiče dobře přenášet. Podložíme čistý papír a začneme se smaltováním.
  2. Nasypeme rovnoměrnou vrstvu zvoleného pigmentu a plíšek opatrně přemístíme na plotýnku. Na plotýnce se smalt po chvíli „zpotí“ – prášek se začne lesknout a rozpouštět.
  3. Až se bude lesknout celá plocha, počkáme ještě 1 až 2 minuty a pak kleštěmi nebo nožíkem plíšek sundáme.
  4. Barevná vrstva zatuhne teprve po vychladnutí. Pokud někde prosvítá podklad, postup s novou dávkou pigmentu zopakujeme. Jsme-li spokojeni, začneme sypat další barvu.
  5. Pro přesné vysypání detailů použijeme opět šablonu, kterou přiložíme na vychladlý plíšek (nepřilepujeme!). Prášek, který se sesype bokem, smeteme měkkým štětečkem.
  6. Drobné detaily dopíšeme konturou na sklo nebo porcelán, použít lze také Glitter Linery, které mají krásné perleťové barvy. Necháme dobře zaschnout.
  7. Z rubové strany nalepíme oboustrannou páskou magnet.

Tipy a nápady

Pokud budeme vyrábět šperk, potřebujeme dírku. Plíšek položíme na prkénko a nasadíme hřebík, který kladívkem proťukneme skrz. Okraje začistíme smirkem.

Barvy nelze míchat do nových odstínů, ale můžeme využít barevnosti plíšku: Nasypeme vrstvu pigmentu a před vložením na vařič párátkem vyškrábneme motiv tak, aby prosvítal.

Prosvítat může i spodní vrstva smaltu: Nasypeme první barvu a necháme vypéct. Po vychladnutí nasypeme vrstvičku jiné barvy a do ní proškrábneme motiv. Pak znovu vypálíme.

Foto autorka