Hrnkové rostliny hortenzií velkolistých (Hydrangea macrophylla) s bělostnými či růžovými květy s oblibou pěstovaly už naše prababičky. V květnu je odnesly s nakvetlými poupaty na do kostelů na výzdobu a přes zimu je ochraňovaly doma. Když se jim podařilo usušit nějaký květ, ozdobily jím doma svatý obrázek.
Popularita hortenzií dnes stále stoupá. Šlechtitelé chrlí další a další kultivary, které mají za úkol upoutat budoucího zákazníka na první pohled. Mnohý zahrádkář ochotně vynaloží nemalé úsilí, aby tento půvabný keř dobře prospíval právě v jeho zahradě. Když se rostlině daří, odmění pěstitele množstvím nádherných květů. Jejich obrovskou výhodou je skutečnost, že se hodí k sušení a ke zpracování do trvalejších aranžmá.
Kdy jsou květy hortenzií vhodné k sušení?
V první řadě trpělivě počkáme, až květy důkladně vyzrají. První známkou zralosti je plné rozvinutí barvy po celé ploše každého kvítku v květenství a vyvinutí prašníků (prasklé pouzdro ve středu každého květu). V této fázi ale ještě květy k sušení nesklízíme, počkáme trochu déle, dokud květy nedosáhnou větší pevnosti a nezačnou odkvétat, měnit barvu.
Bílé a růžové květy začnou při odkvětu zelenat, červené hnědnout a modré šednout a zelenat. Jakmile květenství částečně či úplně změní barvu a je dostatečně pevné, neobsahuje žádné nečistoty a hnilobu, můžeme je odstřihnout. Stonek zbavíme všech listů a sušíme zvoleným postupem.
Sušení vzduchem
Chceme-li zachovat co nejvíce barvu a tvar květů, sušíme je zavěšené za stonek hlavou dolů ve tmavé a suché místnosti. Nevýhodou tohoto sušení je, že květy pak bývají poněkud křehké. Jsou vhodné buď do vypichovaného aranžmá, nebo je před složitějším zpracováním jemně orosíme vodou, raději den předem.
Preparace glycerinem
Chceme li, aby květy zůstaly vláčné, preparujeme je glycerinem. Stonky sklízených květů ihned seřízneme šikmo ostrým nožem a ponoříme na 2 až 5 dnů do roztoku vody a glycerinu (50%), a poté opět sušíme zavěšené květem dolů. Nevýhodou preparace je ztráta barvy, květy jsou pak ale výrazně trvanlivější a nerozpadají se ani při následném barvení v tekutých barvách. Barvení hortensií se ale můžeme věnovat příště.
Sušení ve váze
Květenství lze usušit i ve váze s trochou vody, ale na to musí být květenství skutečně pevné a důkladně vyzrálé, aby se květy neohnuly vlastní váhou dolů.
Hortenzie vhodné k sušení
Každá odrůda hortenzií je vhodná k sušení květů, ale zdaleka ne všechny druhy vám poskytnou květy k uvázání věnce. Například hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) má květenství výrazně protáhlé, jiné druhy hortenzií mají květenství talířovitá, rozvíjejí se jen krajní květy.
Vyrobte si: věnec ze sušených hortenzií
Pokud chceme ze sušených květů uvázat bohatý věnec na kruhu o průměru 25 cm, potřebujeme nejméně 12, raději více plně rozvinutých větších květenství. Dále budeme potřebovat vázací drátek a slaměný kruh.
- Usnadněte si práci - věnec můžeme uvázat z ještě neusušených hortenzií a usušit jej vcelku. Pro jistotu necháme sklizené květy celý den odpočívat bez vody ve tmě a chládku, potom z nich snadněji vytřídíme ty, které by sušením zkrabatěly. Květy, které zůstanou pěkné, můžeme již bez obav uvázat pomocí vázacího drátku na slaměný kruh běžnou technikou.
- Vázání věnce z hortenzií - květenství si rozdělíme na menší kousky a jejich postupným přivazováním vytvoříme vyváženou barevnou kombinaci po celé ploše věnce. Z drátku zhotovíme také nenápadné pevné očko k zavěšení a dosušíme opět v suché tmavé místnosti.
- Prodloužení životnosti - usušenou dekoraci můžeme na závěr pro zpevnění přelakovat lakem ve spreji, zvýší to její trvanlivost a zvýrazní barvy. Sušené hortensie nejsou vhodné k venkovnímu použití, ale v interiéru vydrží minimálně jeden rok i déle.