Princip funkce této štípačky spočívá v tom, že do dřeva se zavrtává ocelový kužel a štípe je.

Kužel pracuje podobně jako klasický kovový klín, do dřeva však proniká samočinně bez vynaložení lidské síly.

Štípání bez námahy

Přední a zadní čelo bytelného rámu je svařeno z železných úhlů 45x45 mm. Čela jsou dole vyztužena a vzájemně spojena profily 30x30 mm a nahoře spojena dvěma U profily 40x70 mm. Na zadní části rámu je z 45x45mm úhlů a 40x75mm U profilů je navařena konstrukce s hřídelí pro okružní pilu. Na hřídeli je vzadu upevněna řemenice a vpředu štípací kužel.

Pod konstrukcí nesoucí hřídel jsou navařeny dvojice profilů 30x30 mm – lyžiny, na kterých je přišroubován třífázový elektromotor 380 V o příkonu 0,75 kW a 1400 ot./min. Upevnění elektromotoru na lyžinách je možné plynule měnit a seřizovat tak vypnutí dvojice klínových řemenů velikosti 13 mm.

Průměry řemenice a kola volíme tak, aby otáčky motoru byly zpřevodovány do pomala v poměru 1:3. Pracovní otáčky štípacího kužele by totiž neměly převýšit hodnotu 500 ot./min. Přenos síly motoru klínovými řemeny je bezpečnější než „tvrdý“ převod řetězem, ozubeným řemenem či převodovými koly.

Štípací kužel má dvě pracovní části: dvouřadý závit (0–45 mm, stoupání 8,5 mm, délka 120 mm) a hladký doštipovací kužel (45–80 mm, výška 45 mm). Materiál a díly štípačky jsem pořídil v obchodě nebo v bazaru (tam jsem zakoupil například elektromotor). Pouze štípací kužel jsem si nechal vysoustružit v zámečnické dílně.

Kužel je nutné na hřídeli upevnit tak, aby se při práci neutahoval v závitu hřídele a bylo jej možné v případě potřeby snadno uvolnit (závit na hřídeli i dvojitý pracovní závit kužele jsou pravotočivé). Příruba, která na hřídeli původně fixovala kotouč okružní pily, je proto na ose hřídele zajištěna drážkou a perem.

Štípací kužel je našroubován na osu hřídele a spojen s přírubou šroubem s podložkou, která zabraňuje uvolnění šroubu vibracemi.

Pracovní prostor tvoří na jedné straně otevřená dřevěná „bedna“, která slouží jako základní opora proti protáčení štípaného dřeva. Bedna je připevněna vruty zakotvenými v dřevěných špalících přišroubovaných ke konstrukci štípačky.

Připojením reverzního spínače zajistíme zpětný chod pro případ zaseknutí kužele. Pracujeme se zvýšenou opatrností, používáme silné kožené pracovní rukavice a ochranné brýle. Kužel nikdy nezavrtáváme do suku nebo jeho blízkosti. Štípané dřevo zajistíme proti protočení – například je na pracovní ploše zapřeme o kus prkna.

Foto Jan Malý