Připravíme si 4 kusy bílého papíru velikosti A4, nůžky, „neviditelnou“ lepenku, jehlu a režnou nit, trpělivost a přesné oko

Postup

Změříme staré stínítko (v tomto případě 28x46 cm) a podle obvodu zvolíme velikost nového (skládané by mělo mít obvod zhruba dvojnásobný). Pro začátek je lepší pracovat s kratšími kusy papíru a ty potom slepit.

Z kancelářského papíru odstřihneme obdélník o délce 24 cm a složíme ho na 8 dílků po 3 cm (je to jednoduché: přeložíme na polovinu, a pak ještě dvakrát). Papír rozložíme a srovnáme na „harmoniku“.

Levý spodní růžek přeložíme doprava a přeložení řádně stlačíme. Znovu přeložíme podle prvního skladu, postup opakujeme 5x.

Papír rozložíme a vidíme, že šikmé sklady vytvořily horizontální linky „cik-cak“. A podle těchto linií teď budeme opět skládat.

První řadu složíme tak, aby linie tvořila špičky. Druhá řada naopak bude ponořená, třetí opět nahoře.

Horizontální sklady vlastně vytvoří cosi jako klikatou harmoniku. Pokračujeme do 5. řady, zbytek necháme volný. Klidně můžeme experimentovat s tvarem stínítka - skončit už po třetí řadě nebo naopak skládat po celém papíru.

Tímto způsobem složíme všechny čtyři papíry a pak je z rubu slepíme k sobě neviditelnou lepenkou.

Horními špičkami stínítka provlékneme režnou nit, stínítko natáhneme na lampičku, stáhneme kolem horního kruhu a ještě několika stehy přichytíme, aby se nehýbalo.

Nepropadejte zoufalství, když se vám dílko bude rozpadat, chvíli to trvá každému, než se propracuje k technice šikmého skládání. Jde spíš o protlačování linií než skládání. A dostanete skládání „do ruky“, můžete zkusit drobnější sklady, využít dekorativní papír, staré mapy, apod…

Nepropadejte zoufalství, když se vám dílko bude rozpadat, chvíli to trvá každému, než se propracuje k technice šikmého skládání. Jde spíš o protlačování linií než skládání. A až to dostanete „do ruky“, můžete zkusit drobnější sklady, využít dekorativní papír, staré mapy, apod…