Z palet – řeč je standardně o europaletách – můžete vyrobit takřka cokoliv. Stačí jen fantazie, trocha šikovnosti, prostorová představivost a občas přijde vhod i špetka počítání rozměrů. Nejčastěji jsou k vidění poličky, konferenční stolky, zahradní lavice a samozřejmě postele. V bytech těch, kteří propadli paletovému kouzlu, ale najdete i čím dál sofistikovanější kusy. Klasický případ začíná prvním společným bydlením – a experimentem, při kterém se vyrobí malá komoda a postel. Pak přibude několik polic a za dva roky již v rohu stojí designový přebalovací pult, o kterém by jen málokdo hádal, že je vyráběný samo-domo a navíc z palet, byť doplněných o polstrování a vysunovací plastová šuplata v podobě praktických boxů.

Kde vzít - a nekrást?

Výroba paletového nábytku by mohla mít samozřejmě nespočet návodů pro ten či onen konkrétní kus, důležitý je ale základ, respektive ošetření palety, na něm už můžete stavit dle vlastních představ. V Česku narazíte na řadu obchodů, které paletový nábytek vyrábějí. Pokud se do něj pustíte sami, možná narazíte hned v prvním kroku. Tedy: kde vzít paletu? Většina výrobců a distributorů totiž maloodběratele nepotřebuje, palety tak prodávají v desítkách až stovkách kusů. Pakliže nemáte protekci a v okolí ani jednu firemní výjimku z tohoto pravidla, můžete zkusit druhou stranu celého životního řetězce palet. Jejich výkupny. Tam obvykle s prodáním pár kousků problém nebývá.

Kolik stojí paleta? Štastlivci ji mají za 50...

Nejrozšířenější jsou europalety. Mají míry 1200 × 800 × 144 milimetrů a váží mezi 20 až 24 kilogramy. A jen pro zajímavost, pokud je paleta v pořádku, najdete v ní 78 speciálních hřebíků. Nosnost je úctyhodná. Prolehnutí paletové postele se tak bát nemusíte. Při nerovnoměrné zátěži zvládne 1000 kilogramů, při rovnoměrné ještě o 500 více. Kromě europalet jsou někdy k mání také palety s horní plochou o rozměrech 600 x 400 milimetrů, 800 x 600 milimetrů, nebo 1200 x 1000 milimetrů. Pokud je řeč o ceně, s novou paletou byste se mohli vejít do 250 korun bez daně, u staré to může záviset i na vašich vyjednávacích schopnostech. Průměrná cena bývá do 120 korun za kus, ale závisí také na stavu palety. Paletu použitelná na nábytek se dá s trochou štěstí sehnat i za pouhých 50 korun.

Nezavlečte si do bytu toxické látky

Než si palety pořídíte, zajímejte se, jak byly ošetřeny. Právě nápadně levné kusy nemusí být pro využití v bytě vhodné. Prostředek, který byl pro jejich ošetření vám prozradí znaky, které jsou na průmyslově vyráběných paletách vypáleny.

  • HT = dřevo ošetřené tepelnou úpravou. Paleta není chráněna vůči choroboplodným zárodkům, se kterými se může setkat při převážení například potravin a dalších lehce kontaminovatelných látek.
  • MB = paleta ošetřená methylbromidem. Ošetření (fumigace) se opakuje každé 2 roky, takto je paleta dostatečně chráněna vůči mikroorganizmům. Methylbromid je však od roku 2005 pro svou toxicitu zakázán užívat mimo paletový průmysl. V současné době je v České republice zakázán i pro ošetření palet. Palety ošetřené MB není vhodné ze zdravotních důvodů používat v interiéru ani na zahrádce.

Jak si kdo přeměří, tak si lehne

Každý nábytek musí začít nákresem. Pokud chcete dělat postel nebo pohovky a použít kupované matrace, propočítejte rozměry s ohledem na ně. U postele nevadí, pokud po straně zbyde místo. Můžete ho využít místo nočního stolku. Stejně tak můžete domodelovat schůdky po odkládání věcí. Pro paletové letiště na dvou vrstvách palet obvykle spotřebujete sedm kusů s tím, že jeden rozříznete. Každé patro tak bude mít čtyři palety (jednu necelou). Řešením je i použití osmi palet. Skládačku si ještě před úpravou sestavte k sobě a určete, které palety mají první padnout do oka (ty nejzachovalejší, samozřejmě). Nezapomeňte si rozvržené kusy označit. Při modelování požadovaného tvaru máte tři možnosti. Buď návrh rovnou přizpůsobit velikosti palet, nebo natvrdo řezat, či vyříznout stupně a složit palety jako trojrozměrné puzzle.

První jsou na řadě hřebíčky

Prvním krokem při výrobě nábytku je eliminace vyčnívajících hřebíčků. Můžeme je buď vytahat, nebo naopak zatlouct. Ale velmi důkladně, palety poté přebrousíme, nesmí proto přesahovat. Bruskou přejedeme vrchní prkna, hoblíkem hrany, aby nebyly tak ostré. Není to praktické a ani hezké na pohled. Pokud vyrábíte nábytek na ven – třeba k posezení u grilu, určitě se neztratí napustit ho ochranným prostředkem proti hmyzu a plísním. Aplikujte jej raději venku, jde přeci jen o silnou chemii, kterou není radno dlouhodobě dýchat v uzavřeném pokoji. Postupujte dle návodu, je možné, že přípravek bude i den schnout. Teprve poté přijde na řadu barevný nátěr. Ze zkušenosti je dobré počítat s tím, že pro interiérové palety je dobré mít tři vrstvy. Jednak dobře vypadají, jednak krásně zahladí nerovnosti.

Každému dle jeho gusta...

Chcete-li se do toho pustit hned, raději zkontrolujte teploměr. Řada barev má teplotní stopku a nemají se nanášet, spadne-li rtuť teploměru pod 10 oC. Sáhnout můžete i po laku, někomu se líbí palety natolik, že si vystačí s jednou vrstvou bezbarvé varianty. Počítejte s tím, že natírání palet zevnitř není zrovna zábavná činnost. Opět nechte zaschnout. Po posledním nátěru můžete svůj kus nábytku doplnit kolečky, filcovými „samolepkami“, aby se nepoškrábala podlaha, a dalšími materiály – třeba sklem na stůl nebo dnes oblíbenými diodami svítícími z podpostele. Záleží na osobním vkusu…