obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sušička a udírna v jednom kompletu vyhřívaném kamny na dřevo

„Komplet využívám velmi často, a to již téměř deset let. Je tvořen starými kamínky značky Kabor, nad nimiž je oplechovaný rám, který je svařen z trubek a úhelníků,“ popisuje autor základ víceúčelového zařízení.

Výška sestavy je 1970 mm, šířka 620 mm a hloubka 520 mm.

Sušička se dnem dotýká plátů kamínek. Udírna je umístěna nad sušičkou a začíná ve výšce 1220 mm.

Základnou jsou nízká kamínka, na které přišla celá nástavba Základnou jsou nízká kamínka, na které přišla celá nástavba Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nejprve jsem sušičku postavil bez teploměrů a ventilátoru, fungovala, ale sušení trvalo dlouho.

Ventilátor musí odolávat sálajícímu teplu z kouřovodu. Použil jsem celokovový a opatřil jej pláštěm, aby bylo teplo z kouřovodu využito co nejefektivněji. Ventilátor vhání teplý vzduch pod sušicí síta. Pod síty je také topná spirála 500 W, kterou používám jen při dosoušení, kdy by bylo zbytečné zatápět. Kovové části ventilátoru, kovová skříň sušárny a kamínka jsou přikostřeny (uzemněny), propojeny s „nulovým vodičem“.

spínač ventilátoru a topné spirály spínač ventilátoru a topné spirály Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Přibližně pod středem sušárny je výsuvný rošt, který slouží k uzení menších ryb, aniž by se musely zavěšovat na provázky, na dno dávám pečicí plech z kuchyňského sporáku, do kterého naliji vodu pro zvlhčování vzduchu při uzení.

sušárna a udírna v jenom sušárna a udírna v jenom Zdroj: Archiv ireceptar.cz

V sušárně jsou 4 sušicí síta nad sebou (lze na ně narovnat plný koš půlených švestek). Sušicí síto tvoří husté pozinkované pletivo zaletované do rámečku z pozinkovaného plechu 560x490 mm. Křídlovou maticí lze nastavit vhodný otvor pro odvod vodních par během sušení. Pokud pouze suším, mohu spalovat méně kvalitní dřevo, např. větve z prořezávky stromů.

sušárna a udírna v jednom sušárna a udírna v jednom Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Foto autor

Akční letáky