Čekání na Ježíška (potažmo na Vánoce) je někdy pořádně zdlouhavé. Proto je tu adventní věnec, který vám tuhle chvíli zkrátí a zpříjemní. Podle tradic by měl mít čtyři svíčky a každá z nich symbolizuje jednu adventní neděli. Tento víkend začíná „železná“, pak bude následovat bronzová, stříbrná a nakonec i zlatá.

Chcete se něco dozvědět o 1. adventní neděli? Mrkněte na příspěvek FMA Selesiánek. Více na kanále YouTube.

Zdroj: Youtube

Význam svíček

Podle historiků se první adventní věnec dostal do Čech z Německa ve 20. století. Kruhový tvar věnce symbolizuje životní koloběh, vzkříšení a věčný život. Zelené větvičky jehličnanů (případně cesmíny) jsou metaforou života. Svíčky zase připomínají Ježíšův kříž. Každá z nich nese s sebou svoje poselství. První znamená naději, druhá mír, třetí přátelství a čtvrtá? Lásku…

Tradiční barvy na věnci

Dnes na symboliku adventního věnci nikdo moc nedbá a lidé si ho pořizují podle barvy, která se jim hodí do interiéru. Pokud byste se chtěli držet tradic, tak by váš adventní věnec měl mít tři fialové svíčky a jednu růžovou. Fialová symbolizuje pokání a důstojnost. A růžová? Přátelství. Pokud by se vám nelíbila fialová, můžete jí nahradit červenou, která pro změnu symbolizuje prolitou Kristovu krev. V některých případech může mít adventní věnec i pět svíček. Ta poslední – bílá – se dává do středu a pálí se na Štědrý den.

I zapalování má svá pravidla

Podle tradice se svíčky zapalují ve směru hodinových ručiček. První a druhou adventní neděli se „pálí“ svíčka fialová. Třetí neděli v pořadí byste měli rozzářit růžovou svíčku. A nakonec celý „adventní“ koloběh by měl skončit znovu svíčkou fialovou… Přejeme vám krásné „osvícené“ adventní dny!

Co dělat, aby vám svíčka vydržela…

- Před zapálením svíčky zkraťte knot na 0,5 centimetru.
- Chcete, aby svíčka hořela déle a nekapal z ní vosk? Zhruba hodinu před použitím ji ponořte do slané vody.
- Pokud se vám nechce dávat svíčku do slaného nálevu, můžete ji šoupnout na chvíli do mrazáku. Bude to mít stejný efekt!

Související články

Zdroje: www.blesk.cz, www.parafin-jericha.cz