Papírová medúza jako originální lampa a dekorace
Zdroj: Pavla Jelínková

Svítící medúza metodou papírmaše: fotonávod krok za krokem

Křehká a originální svítící medúza vnese do interiéru atmosféru moře, volna a vzpomínek na letní dovolenou. Originální lampu lze rozsvítit i na balkoně nebo v zahradním altánu.

Potřebujeme:

  • delší elektrickou šňůru s objímkou a vypínačem
  • hedvábný papír bílý a barevný
  • nůžky, gumové balonky, tavnou pistoli a škrob

Jak na to?

Nejjednodušší je výroba metodou papírmaše, slepováním tenkých papírových vrstev. Připravíme si škrobové lepidlo – rozmícháme dvě lžičky škrobu v hrnku studené vody a pomalu zahříváme, až vznikne hustá lepkavá hmota. Necháme ji vychladnout a můžeme lepit. Nafoukneme balonek do velikosti budoucí hlavy medúzy a posadíme ho do vhodné nádobky, aby se nám lépe pracovalo.

Výroba svítící medúzy metodou papírmaše Výroba svítící medúzy metodou papírmaše Zdroj: Pavla Jelínková

Štětcem na balonek nanášíme lepidlo a přikládáme barevné papíry tak, aby byla pokrytá jeho horní polovina. Vše ještě jednou přetřeme lepidlem. 

Pak vezmeme čtverec bílého hedvábného papíru, přiložíme ho na vršek balonku a opět přetřeme lepidlem - máme spodní část zvonu medúzy.

Výroba svítící medúzy metodou papírmaše Výroba svítící medúzy metodou papírmaše Zdroj: Pavla Jelínková

Pro vrchní zvon nafoukneme druhý balonek tak, aby byl o něco větší než první. Na něj položíme další čtverec hedvábného papíru, přetřeme ho lepidlem a necháme pořádně proschnout a ztvrdnout. Ideálně by se to mělo povést z jednoho listu papíru, aby byl zvon průsvitný. Kdyby ale nebyl dostatečně pevný, použijeme jeden list navíc. Opatrně vypustíme balonky a odloupneme z nich dvě papírové „skořápky“, jednu barevnou a jednu bílou.

Vystřihování chapadel papírové medúzy Vystřihování chapadel papírové medúzy Zdroj: Pavla Jelínková

Připravíme si chapadla a „vlákna“ medúzy – pro chapadlo vystřihneme kruh z hedvábného papíru a rozstřihneme ho po spirále. Vlákno ukroutíme z dlouhého proužku papíru.

Vrchní zvon papírové medúzy Vrchní zvon papírové medúzy Zdroj: Pavla Jelínková

Do spodního (zeleného) zvonu medúzy vlepíme chapadla, kolem horního (bílého) zvonu nalepíme vlákna.

Do spodního zvonu medúzy vlepíme chapadla, kolem horního zvonu vlánka Do spodního zvonu medúzy vlepíme chapadla, kolem horního zvonu vlánka Zdroj: Pavla Jelínková

Do středu horního zvonu prořízneme malý otvor, protáhneme jím objímku a zalepíme horkým lepidlem. Pak stejným způsobem provlékneme i spodní zvon. Lampa je hotová, zbývá ji zavěsit a rozsvítit.

Akční letáky