obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Tipy do kutilské dílny: skříň na nářadí, zásuvka pod pracovní deskou

Jak využít malý prostor pro domácí dílničku, tedy k uložení nářadí a pro občasnou kutilskou práci? Čím pod desku stolu připevnit šuple, aby pracovní plocha zůstala neporušena?

Když máme málo místa, dáme dílnu do skříně  

Vyrobíme klasickou obdélníkovou skříňku z dřevěných lepených desek, prkénka by se mohla kroutit. 

K zadní stěně přišroubujeme hobru nebo překližku, aby skříňka držela tvar.

K přední straně připevníme padací dvířka ze silnější lepené desky, kterou budeme po sklopení používat jako pracovní desku.

Spodní stranu skříňky (A) zúžíme o sílu dvířek skříňky. Dvířka v zavřené poloze zapadnou do skříňky a nahoře je přidrží magnety (B). Použijeme robustnější panty a připevníme je šrouby, nikoliv vruty. Ty by se uvolňovaly.

rozkládací stůl rozkládací stůl Zdroj: Archiv ireceptar.cz  

Do rohů v horní části skříňky přišroubujeme kovové držáky, kterými přes vrut v hmoždince připevníme skříňku ke stěně (C). Totéž můžeme udělat v rozích dolní části, skříňka bude u stěny držet pevněji.

Z hranolů vyrobíme nohy (D); v pracovní poloze je budeme nasazovat do otvorů ve dvířkách, před zavřením dvířek je uložíme do skříňky. Otvory ve dvířkách budou zároveň sloužit pro otevírání. 

Jak pod pracovní desku umístit zásuvku

Podle rozměrů zásuvky vyrobíme korpus, který k desce stolu zespodu přišroubujeme vruty. Použijeme-li větší množství vrutů, bude konstrukce pevnější a zásuvka víc unese.

zásuvka pod pracovní stůl zásuvka pod pracovní stůl Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Korpus se skládá ze tří svislých prkének a jedné vodorovné desky. Na vnitřní strany protilehlých svislých prkének přišroubujeme ližiny, po kterých bude jezdit zásuvka.

Tímto způsobem lze vedle sebe připevnit více zásuvek.

Akční letáky