Pleťová voda z jablek

Výborné čisticí a pěsticí účinky má pleťová voda připravená z jablek. Umyté jablko se slupkou rozstrouháme do nekovové nádoby, zalijeme vlažnou vodou a necháme několik hodin vylouhovat. Výluh pak používáme místo obvyklé pleťové vody.

Čajový odvar na vlasy

Aby se vlasy tak rychle nemastily, opláchneme je po umytí silným čajovým odvarem. Vlasy navíc získají pěknou barvu a lesk.

Čištění korálů

Korále a jiné kostěné předměty čistím a oživuji koupelí ve slané vodě a po vytření dosucha je vyleštím flanelem. Zažloutlé bílé korále ponořím na několik minut do vinného octa a potom je opláchnu vodou. Původní barvu získám, když korále na několik hodin ponořím do benzinu.

Eliška Ďaďová, Libčice nad Vltavou

Proti molům v šatníku

Když nás v šatníku trápí moli, koupíme několik toaletních mýdel a dáme je do zásuvky ve skříni, do kapes zimních oděvů, položíme na přihrádky. Nejsou to vyhozené peníze, mýdla oblečení provoní a vždycky je můžeme kdykoliv použít k tomu, k čemu jsou především určena.

Olga Baloušková, Zbuzany

Zubní pasta na obuv

Smícháme obyčejnou zubní pastu (proužek přibližně 3 cm dlouhý) se lžičkou prášku do pečiva, kašičku doplníme troškou vody a vysloužilým kartáčkem na zuby ji naneseme na obuv. Směs necháme nejméně 5 minut působit, pak obuv očistíme vlhkým hadříkem, abychom pastu odstranili.

Čištěni mikrovlnky párou

Při čištění vnitřku mikrovlnné trouby pomáhá pára usazená na vnitřních stěnách. Proto dáme do trouby nádobku s vodou, kterou chvíli vaříme. Orosené stěny pak čistíme obvyklým způsobem.

Sůl pro rychlejší sádrování

Pro sádrování drobných otvorů ve zdi rozděláme sádru s osolenou vodou. Sádra pak rychleji ztvrdne a budeme ji moci dříve přetírat barvou.

Alobal na rezavé skvrnky

Rezavé skvrnky na sporáku nebo na jiných starších elektrospotřebičích dobře vyčistíme alobalem. Kousek odstřihneme, zmačkáme do kuličky a čistíme.

Vylepšení čistidla sodou

Při čištění sporáku koupeným čističem do něj přidáme trochu jedlé sody, čištění pak jde daleko lépe a rychleji.

Karton od vajec jako sušák bot

Dobrou podložkou pod pracovní obuv jsou papírové kartony od vajec, které na-sají přebytečnou vlhkost. Lze je použít vícekrát, a když jsou špinavé, vyhodíme je.

Jaroslav Skoumal, Klučov

Uchování chleba

Chléb vkládám do čistého, suchého igelitového sáčku vhodné velikosti, který nechávám otevřený a denně jej obracím z lícní na rubovou stranu a opačně. Chléb máme uložený v chladu, ne však v lednici. Sáček zabrání přílišnému okorání chleba a obracení zamezí, aby se na vnitřní straně držela vlhkost, která by mohla podporovat plísně. K pečivu má navíc přístup vzduch.

Proč krájet chleba strojkem

Využívat nedojedené kousky chleba není ostuda, ale projev hospodárnosti. Užitečnou investicí je ruční strojek na krájení chleba: vytváříme stejné pláty, jejichž sílu lze nastavit, a rozkrájíme celou veku beze zbytku, což se nožem vždy nedaří.

Milada Čermáková, Havlíčkův Brod

Sůl změkčí džíny

Pokud se nám zdá, že jsou po vyprání, uschnutí a po případném žehlení džíny příliš tvrdé, příště tomu zabráníme tak, že k nim do pračky přidáme asi půl šálku soli. Džíny budou měkčí.

Ubrousek znehybní klouzavé prkénko

Plastové prkénko mi na kuchyňské lince klouzalo, takže jsem navlhčila papírový ubrousek, prkénko na ně položila a bylo po problému.

Vylepšení do hmoždinky

Při výkonu povolání často upevňuji do zdiva různé zařizovací předměty a už léta používám fintu, která umožnuje dokonalé připevnění. Opatrně do zdiva vyvrtám potřebný otvor, naklepnu hmoždinku a do otvoru ve hmoždince vložím předem připravený kousek běžného elektroinstalačního izolovaného drátu, který má délku jako hmoždinka. Vrut pak lehce namáznu a zašroubuji.

Čeněk Doležel, Hroznová Lhota

Čistič na dřevěný nábytek

Na dřevěném nábytku zůstal kroužek od orosené sklenice. Smíchala jsem stejné díly zubní pasty a jedlé sody a hadříkem hmotu třela po letech dřeva. Nakonec jsem místo čistým hadříkem vysušila a vyleštila.

Anna Marková, Beroun

Jak se zbavit mravenců, aniž bychom je zabíjeli

Vše v přírodě má svůj smysl — i mravenci. Nemají rádi některé bylinky a jejich vůně. Například majoránku, kmín, jalovec, skořici, hřebíček, chilli, bazalku, pepř nebo pálivou papriku; místům, kde tyto bylinky rozprostřeme, se vyhnou. Můžeme použít i celer, na který nasypeme skořici. Rovněž nemilují borax a jedlou sodu, dřevěné uhlí či kypřicí prášek.

Taťána Kartalová, Ústí nad Orlicí