obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

To nejlepší z MojeDilo.cz (15. týden)

Týden utekl jako voda a už tady je další výběr zajímavých nápadů ze serveru MojeDilo.cz. Blíží se Velikonoce, a tak přibývají tipy na velikonoční dekorace, barvení vajíček i recepty a také skvělé návody na pletení pomlázky.

V Česku patří velikonoční hodování a pomlázka mezi prastaré tradice. Na Velikonoční pondělí muži a chlapci už od časného rána chodí od jedné dívky ke druhé a šlehají je ručně vyrobenou pomlázkou z vrbového proutí. Pomlázka je spletena až z dvaceti čtyř proutků a je obvykle od půl do dvou metrů dlouhá a ozdobená pletenou rukojetí a barevnými stužkami.

Přestože může vyšlehání občas pořádně „štípnout“, rozhodně není cílem ženám způsobit větší bolest nebo dokonce příkoří. Naopak! Pomlázka je podle tradice symbolem zájmu mužů o ženy. Dívky, které nedostanou našleháno, se dokonce mohou cítit uražené. Jako symbol poděkování a zároveň prominutí dá žena muži vajíčko, které sama barvila a zdobila. Pověst také říká, že „vyšupané“ dívky si uchovají plodnost a celý rok se budou těšit pevnému zdraví. V některých oblastech dívky vyšlehání oplatí mužům ještě ten den odpoledne tím, že na ně vylijí kbelík studené vody. Samozřejmě jim tím také projevují svoji náklonnost.

Pletení pomlázky:

Toaletní stolek

Pro zručné kutily je určený návod na výrobu toaletního stolku. Jeho design je poznamenaný anglickým a francouzským stylem zároveň. Originální kousek a návod na jeho výrobu najdete v rubrice dílna.

Toaletní stolek

Krmítko jako prázdninová chata

Nápady, které potěší milovníky ptáků, jsou tento týden na stránkách hned tři. Kromě chromového koupadla nebo tukové pochoutky můžete vyrobit krmítko ve stylu prázdninové chaty.

Krmítko ve stylu prázdninové chaty

Terasa k posezení

Pro všechny romantiky máme v rubrice dům a stavba terasu k večernímu posezení a odpočinku. Můžete si na ní připravit první velikonoční večer s tradičním pokrmem z jehněčího masa. Recepty na jeho úpravu také najdete na stránkách MojeDilo.cz. Jestli zvolíte variantu na česneku nebo na víně, to už nechám na vás.

Terasa k večernímu posezení

Akční letáky