Zkuste papírové brikety
Čím topit? Možností je mnoho, něco vás bude stát každá z nich. Pokud však nezačnete pálit papírový nebo dřevěný odpad. Jediný jeho problém je, že hoří příliš rychle. Co s tím? Zkuste z těchto odpadů vyrobit brikety.
Jak to funguje, se můžete podívat v tomto velmi strohém, ale jasném videopříspěvku na YouTube. O stručný návod se s vámi podělí Adam Wojnar.
Máte-li spousty papírového odpadu, neváhejte a vyzkoušejte také výrobu papírových briket. Není to rozhodně nijak náročné a v podstatě to zvládne i dítě. Jde v podstatě o papírovou hmotu, ze které také děti rády ve výtvarných kroužcích tvoří.
Jak se vyrábí?
Na přípravu budete potřebovat velkou nádobu s vodou, velké množství papíru a případně také jemných dřevěných zbytků jako jsou piliny. Máčení, roztrhání či rozmixování nejsou náročné činnosti. Papír navíc můžete ve vodě máčet několik hodin, aby byl docela měkký.
Na tlaku záleží
Brikety můžete sice vyklopit z jakékoli formy jako bábovičku, ale problém spočívá v tlaku, který byste měli vyvinout na briketu. Nejede jen o vytlačení vody, ale také konečnou densitu brikety. Čím větší stlačení, tím delší hoření. Jste-li manuálně zdatní, můžete si takový lis na brikety vyrobit. Na internetu je nepřeberné množství variant a návodů na to, jak svépomocí takový lis sestrojit.
Dokonalé vyschnutí
Po vymačkání maxima vody stačí brikety pěkně vyskládat jednu vedle druhé a nechat je řádně vyschnout na větraném, chráněném a suchém místě.
Pořiďte si lis
Pokud se domníváte, že papírové brikety budete moci vyrábět, ale lis nezvládnete vlastními silami sestrojit, podívejte se na internet. Narazíte nejen na celé linky na výrobu briket z druhé ruky, ale také jednoduché ruční lisy, které se nyní pohybují někde okolo 2000 Kč. Pokud najdete stejný výrobek z druhé ruky, možná budete mít jednoduchý manuální lis i za polovinu ceny.
Zdroje: primadoma.tv, stavebni-vzdelani.cz