Na louskáček zapomeňte. Loupejte ořechy takto!
Vyloupnutí krásného vlašského oříšku může být náročný úkol. Jde to ale bez louskáčku, bez kladívka a docela svižně a rychle. Stačí ořechy namočit na 24 hodin do vody a pak jdou otevřít takřka samy. Ořechy budete mít krásné a nerozbité, jen radost pohledět.
O trik, jak na to, se s vámi podělí Václav Kadlec ve svém minutovém příspěvku na YouTube.
Jak uskladnit vlašské ořechy?
Co ale pak? Určitě použijete nějaké vlašské ořechy během vánočního pečení a vaření, ale případný zbytek je nutné nějak uskladnit. Ořechy jsou bohaté na množství nenasycených mastných kyselin, respektive tuků, což je dělá velmi nutričně zajímavé a zdravé, ale také bohužel náchylné ke žluknutí.
Roli v takovém procesu hrají nejen teplo, ale také světlo či přístup kyslíku. Ořechy můžete skladovat uzavřené v sáčku nebo v kontejneru v lednici zhruba po dobu 6 měsíců nebo je můžete mrazit asi rok.
Úspěšné skladování ořechů je jistě možné i ve spíži v uzavřené nádobě. Ideálně by teplota neměla překročit 20 °C, proto se snažte najít chladnější kout vašeho domova a umístěte je tam. Vyvarujte se vzdušné vlhkosti či kontaktu s dalšími potravinami. Ořechy dobře absorbují pachy ze svého okolí, a proto by mohly načichnout. Suché a tmavé místo je pro ně ideální.
Ořechy ve skořápce se méně kazí
Nejtrvanlivější jsou ořechy neloupané, žluknutí nejrychleji podléhá ořechová moučka nebo nasekané vlašské ořechy. Proto se můžete rozhodnout vyloupat jen část a zbytek nechat na později.
Oproti vyloupaným ořechům ty ve skořápce naopak vyžadují tmavé, suché a vzdušné místo. Proto jim vyhovuje například i plátěný pytel zavěšený v komoře nebo skříni.
Před tím, než uskladněné ořechy použijete při přípravě jídel, určitě několik kousků ochutnejte. Semínka a ořechy mohou moučník nebo pečivo zcela zkazit, pokud jsou nekvalitní, a to by byla velká škoda. Takové ořechy chutnají hořce a trpce a mohou způsobit i nemalé žaludeční obtíže.
Zdroje: toprecepty.cz, sazenicka.cz