obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Troufnete si řezat sklo?

Potřebujete skleněnou tabuli určitých rozměrů, abyste kupříkladu opravili starší kus rustikálního nábytku? Nabízíme několik tipů, jak si poradit, aniž byste se museli vypravit za sklenářem.

Držet se známé rady dvakrát měř, jednou řež se při řezání skla vyplatí. Pamatujte také na to, že i sklo potřebuje vůli.

Například pro okenní tabuli se doporučuje snížit rozměry  mezi tzv. zasklívacími polodrážkami na výšku i na šířku o tři milimetry.

Konec konců, když sklenáři zadáte rozměry rámu, příslušnou vůli si také odečte.

Chraňte si ruce

Nezapomeňte, že sklo může prasknout vlastní váhou. Při přenášení je proto držte za spodní okraj, ale nedávejte si je pod paži – to je nebezpečné.

Při řezání skla jsou důležité ochranné pomůcky. Při řezání skla jsou důležité ochranné pomůcky. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Při manipulaci se skleněnými tabulemi používejte kožené pracovní rukavice. Chcete-li si chránit dlaně ještě lépe, prořízněte podélně dva kousky zahradní hadice a navlékněte je na hranu skla v místech, kde hodláte tabuli uchopit.

Poslouchejte, jak řezání zní

 1. Tabuli skla položte na rovnou desku pracovního stolu a podložte ji látkou nebo papírem. 
 2. Otřete sklo čistým hadrem namočeným v denaturovaném lihu. Tím z tabule setřete mastné otisky prstů a prach a usnadníte plynulý pohyb řezného nástroje po jejím povrchu.
 3. Řezné čáry si na skle vyznačte fixem vhodným k popisování hladkých materiálů.
 4. Při umísťování pravítka počítejte se šířkou řezného nástroje (diamantového hrotu nebo speciálního ocelového ostří).
 5. Povrch tabule prořízněte rovnoměrným pohybem.
 6. Naslouchejte zvuku, který při tom nástroj vydává.
  Pokud sviští, používáte správného přítlaku.
  Bílé šupinky skla znamenají, že na diamant příliš tlačíte.
  Přerušovaný škrábavý zvuk prozrazuje, že už je řezný nástroj tupý.
 7. Sklo odlomte podél vyryté rýhy. K odlamování úzkých kousků skla se lépe než sklenářský diamant hodí speciální sklenářské kleště.

Rovnoměrným pohybem tabuli prořízněte

Poklepejte na ni zespoda

Řezy u okrajů odlomte kleštěmi 

Nezapomeňte si chránit ruce! 

Řezání skla Řezání skla Zdroj: Archiv ireceptar.cz Řezání skla Řezání skla Zdroj: Archiv ireceptar.cz Lámání skla Lámání skla Zdroj: Archiv ireceptar.cz Praktický držák na skleněné tabule Praktický držák na skleněné tabule Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Tabuli nadzvedněte, poklepejte na řez zespoda, položte ji neproříznutou stranou na dvě tužky umístěné u protilehlých okrajů tabule a lehkým tlakem ji zlomte. Sklo vždy stlačujte podél předkreslené linky směrem dolů, nesnažte se ho odlomit směrem vzhůru.

Co s neobvyklým tvarem skleněné výplně?

Pokud má zasklívaný otvor neobvyklý tvar, může být obtížné ho dokonale vyměřit. Tento problém můžete vyřešit tak, že staré sklo vyjmete a na rám přilepíte papír. Na něj si obkreslete nebo vytlačte vnitřní hrany polodrážky, pak papír sejměte a vystřihněte podle narýsovaných linek. Tak získáte dokonalou šablonu, podle které uříznete náhradní tabulku.

S použitím knihy 1000 nápadů a rad pro kutily

Akční letáky