obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Úhlové brusky, rozbrušovačky

Úhlová bruska je nepostradatelným pomocníkem domácího kutila. Dělit materiály, brousit povrchy či odstraňovat rez dokážou i levné brusky za několik stokorun. Dostupné je ovšem i profi nářadí pro ty, kteří to myslí s častým řezáním a broušením vážně. Pomůžeme vám vybrat.

Řezný kotouč tzv. úhlové brusky je umístěn kolmo k ose pohonné jednotky, odtud pochází i název strojů. Většinou jsou napájeny ze sítě, ale začínají se prosazovat i akumulátorové typy.

Standardně jsou vybaveny převodovou skříní z hliníkové slitiny, aretací vřetene pomocí aretačního tlačítka, aby bylo možné snadno a rychle vyměnit kotouč pouze jedním klíčem.

Brusky mají dvě až tři polohy přídavného držadla, aby bylo možné držení optimálně přizpůsobit pracovním podmínkám. Pro přesné a bezpečné dělení materiálu je možné některé brusky upnout do speciálního stojanu.

Liší se výkonem i velikostí řezného kotouče

Příkon brusek se pohybuje zpravidla od 500 W až do asi 2500 W, průměr řezného kotouče bývá v rozmezí od 115 mm do 230 mm, hmotnost od 1,5 kg do téměř 7 kg. Větší průměry řezných kotoučů − 350 mm a víc − mají těžší, výkonnější a několikanásobně dražší rozbrušovací pily s benzínovým, pneumatickým, hydraulickým či elektrickým pohonem. 

Nejmenší úhlové brusky mívají otáčky bez zatížení asi 11 000 za minutu, největší přibližně 6000 otáček za min. Některé výrobky bývají vybaveny také regulací otáček.

úhlová bruska úhlová bruska Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Brusky s vyšším příkonem bývají vybaveny omezením rozběhového proudu (obvykle na 10 A), aby nástroj při zapnutí nepřetížil síť a nevyhodil pojistky. Stále více se prosazuje konstrukce, umožňující vyměnit uhlíky elektromotoru zvenčí, aniž by bylo nutné přístroj rozebrat.

Neznačkové, značkové a profi nástroje

Jako pro všechno ruční elektrické nářadí i pro brusky platí, že před jejich koupí je důležité zvážit, k jakému účelu a hlavně jak často hodláme brusku používat.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Práce s tímto nářadím je bezpečná a efektivní, vždy bychom však měli používat ochranné brýle a pracovní rukavice!

Kutil, který ji využije několikrát do roka, se asi spokojí s bruskou o příkonu 500 W s průměrem kotouče 115 mm − za cenu kolem 400 Kč a s dvouletou zárukou se to prostě vyplatí. Skupina nářadí v této cenové kategorii  bývá označována pojmem neznačkové zboží. Budeme-li brusku využívat často, dáme přednost značkovému zboží.

Příslušenství: řezné a brusné kotouče i kartáče

 • řezné a brusné kotouče na kov
 • řezné kotouče na kámen
 • diamantové kotouče na stavební materiály
 • nejrůznější kartáče k odstraňování rzi nebo starých nátěrů
 • speciální kotouče pro broušení dřeva

úhlová bruska úhlová bruska Zdroj: Archiv ireceptar.cz  

Jak se orientovat v nejvyšší třídě?

V profi třídě hledíme v první řadě na výkon. Sledujeme především, jak poklesnou v čase otáčky motoru při přiložení kotouče na materiál.

obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: archiv

Při nákupu výkonné brusky se zaměřte na počet poloh krytu, úhlovou změnu a též na způsob, jakým lze kryt přestavět − změna polohy by měla být snadná a rychlá." alt="obrázek z archivu ireceptar.cz" title="obrázek z archivu ireceptar.cz"/>

Výrobci se samozřejmě snaží o co nejlepší prodeje, takže se ve stejné cenové kategorii většinou setkáte se stejnými parametry.

Jsou však i další aspekty, které nelze opomíjet. Nástroj z profi kategorie by rozhodně měl nabízet i jistou míru komfortu práce, tedy variabilitu a ergonomii.

O kvalitě brusky hodně napoví kryt

Patrně víte, že při řezání úhlovou bruskou odlétávají z hrany kotouče jiskry ve velmi početném množství, které mohou být velmi nebezpečné. Proto jsou všechny úhlové brusky opatřeny ochranným krytem. Kryt často při řezání překáží a nezodpovědní majitelé ho jednoduše sejmou, čímž ohrožují sebe i své okolí.

Zatímco u nejlevnějších brusek do několika set korun jde často o kryt nepohyblivý, v profi třídě je tomu naopak. A co víc, výrobci se předhánějí v počtu poloh a pohodlnosti jejich změny. U profi přístrojů lze vždy najít vhodnou pozici, aby jiskry odlétávaly směrem od nás a kryt při práci nijak nepřekážel.

bruska bruska Zdroj: Archiv ireceptar.cz  

Také sledujte

Umístění vypínače a snadnost ovládání 

 • Jak jsou řešeny jednoltivé polohy (klid, dlouhodobé spuštění, krátkodobé spuštění).
 • Je tlačítko dostatečně tuhé?

Způsob výměny řezného kotouče

 • Je aretační tlačítko snadno dostupné? 
 • Jak dlouhý je uvolňovací klíč? Čím je klíč delší, tím menší síly je třeba na povolení unašeče.

Hmotnost

Konstrukci přídavného držadla

 • Mělo by mít zarážku proti náhodnému vyklouznutí.

Řešení odvodu tepla

 • Déletrvající práci by neměla komplikovat teplota přístroje.

Pro někoho je automaticky profi třída důkazem kvality, výrobek si vybere už jen podle vzhledu a další parametry nesleduje. Ve většině případů v této kategorii opravdu neprohloupí. Nicméně lepší je vybrat si přístroj, který člověku padne nejen do oka, ale především do ruky

Foto Jan Malý

Akční letáky