obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Upleťte si nebo ušijte obal na mobil

Sobě, dětem, rodičům či kamarádce uděláte radost veselým pouzdrem na mobil nebo na brýle. Můžete ho uplést podle podrobného návodu, který najdete v článku, nebo vystřihnout, sešít a ozdobit. Pokud tu možnost máte, využijte dětskou fantazii a koneckonců i šikovnost malých návrhářek a návrhářů.

Brýle či mobil v medvídku ukryté

Potřebujeme

  • barevné kousky plsti
  • lepidlo a barvu na textil
  • šití, nůžky
  • suchý zip

Z plsti vystřihneme tvar medvídka a dále vlastní obal na brýle (mobil) v odpovídající velikosti. Vystřihneme také aplikace na zdobení – ouška, čumáček, tlapky, ocásek – a přilepíme je lepidlem na textil, případně přišijeme. Barvou na textil domalujeme oči. Sešijeme vlastní obal i tělo medvídka – nejprve zvlášť, pak obal vložíme do medvídka a přišijeme k sobě. Aby nám z pouzdra předměty nevypadávaly, vlepíme (přišijeme) na okraj suchý zip.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pro Receptář 1/2009 Vlaďka Winklerová, foto autorka, www.fler.cz/jaholka

Rukavička na mobil

Nejen vaše ruce, ale také mobil ocení měkkou a teplou rukavičku. Mráz mu totiž nesvědčí: Zpomaluje zobrazování displeje, někdy omezí i jeho funkčnost. Vlivem mrazu také klesá výdrž baterií. Při přechodu do teplého prostředí pak hrozí, že ve studeném přístroji zkondenzují kapičky vody, které mohou způsobit zkrat a poškození elektroniky. Rukavička tomu zabrání. Pomocí handsfree sady můžete navíc přijmout hovor, aniž byste mobil vytáhli z pouzdra.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Potřebujeme

  • zbytky barevných přízí
  • 5 jehlic na ponožky
  • 1 karabinku

Začneme plést na 28 ok (32, 36 – podle síly příze), spojíme do kruhu a pleteme na pěti krátkých jehlicích. Pro oživení můžeme plést barevnými proužky, hráškovým vzorem (1 hl., 1 obr. – opakujeme do konce řady a v další oka prohodíme) nebo copánkovým vzorem (křížíme 4 oka v každé 4. kruhové řadě) atd. Nebo pleteme stále hladce a obal nazdobíme háčkovanými květy, knoflíky či jinou aplikací.

Po upletení asi 8 až 10 cm uzavíráme: rozdělíme si práci na dva stejné díly (tedy po 14 okách). První zavírací řada: 1 oko hladce, 2 spleteme v jedno, 8 hladce, 2 spleteme v jedno, 1 hladce a to opakujeme do konce řady.

Druhá řada: 1 oko hladce, 2 spleteme v jedno, 6 hladce, 2 spleteme v jedno, 1 hladce a to opakujeme do konce řady.

Třetí a každá další řada: opakujeme ujímání, až zůstane 8 ok, která stáhneme háčkem a zapošijeme uvnitř obalu.

Na horní část uháčkujeme deseti oky malý háček na zavěšení (do auta nebo na krk) a obháčkujeme efektní střapatou přízí.

Foto autorka

Akční letáky