obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ušijte si polštář z riflí

Pokud rádi nosíte rifle, nejspíš doma najdete odložené obnošené kousky. Bezvadně se hodí pro zahradní nábytek. Pevnou riflovinu výborně využijete také na ušití praktických venkovních polštářů, ale třeba i na stylové prostírání.

Jak ušít a ozdobit polštář

Základní čtverec

Z vyřazených riflí vystřihneme základní čtverec (velikost zvolíme podle šíře nohavic, ideálně 25x25cm). Díl lze ozdobit aplikací, kresbou na textil nebo výšivkou podle vlastní potřeby a fantazie.

Lem

Z dalších kalhot vystřihneme pásy o šířce 10 cm, kterými základní čtverec olemujeme ze všech stran a materiál tak nastavíme až na požadovanou velikost polštářků.

  • Lemování můžeme šít buď klasicky, se švy dovnitř nebo je využijeme jako dekorační prvek.
  • Třeba tak, že po ušití polštáře švové přídavky hustě (maximálně na vzdálenost 4 mm od sebe) nastříháme kolmo až k linii sešití. Následným vypráním docílíme efektního vytřepení švů, viz obrázek.

Polštář z riflí Polštář z riflí Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Takto si můžeme ušít libovolné množství polštářků různých velikostí, které jsou všestranně upotřebitelné díky své pevnosti a téměř nulovým nákladům na pořízení.

Zapínání

Z další látky vystřihneme i zadní stranu polštářku, sešijeme a vypracujeme libovolné zapínání, například na zip, nebo jen částečně se překrývající díly látky, tzv. hotelové zapínání.

Monika Weisová, foto autorka

Akční letáky