obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Utkejte si obal na fotoalbum

Počasí konečně nabídlo trochu času na uspořádaní zážitků z dovolené. Obrázky naskládané do fotoalba mohou těšit celý rok. Když albu utkáte vlněný kabátek, zahřejí nás nejen vzpomínky, ale také obal.

K výrobě vlněného obalu fotoalba či jiné knihy potřebujeme malý stolní dětský (nebo jiný) stav, na nějž natáhneme tenkou bílou bavlněnou osnovu. Její šířka by měla odpovídat výšce knihy. Hustota osnovy je asi 4 nitě na 1 cm.

Dále potřebujeme zelená, béžová a šedá klubíčka. 2 delší kousky vln různých odstínů. Vlnu pak prostrkujeme osnovou jako útek. Ten utahujeme rovnoměrně, skončí-li, překřížíme jeho konec novým útkem a pokračujeme ve tkaní. Pravidelně přirážíme, aby tkanina byla pěkně hustá.

Barevný kabátek pro vzpomínky

Obal na knihu Obal na knihu Zdroj: Archiv ireceptar.cz Vzorování vytváříme přidáním extra útku jiné barvy, který vložíme jen pod několik osnovních nití a v další řadě pod několik dalších osnovních nití tak, aby vznikal vzor.

Utkáme-li požadovanou délku, osnovu asi 7 cm od poslední utkané řady přestříhneme, konečky zauzlíkujeme (aby se tkanina nepárala), okraje tkaniny zahneme dovnitř a ručně přišijeme šedou nití.

Obal zakryje desky alba a můžeme tak využít třeba album s motivem, které se nám nelíbí nebo nehodí k tématu fotografií. Podobně můžeme vylepšit jakoukoliv oblíbenou knihu.

Pro Receptář 9/2008 Olga Pikousová, České Budějovice

Akční letáky