Doma vyrobené papírové hvězdičky jsou půvabnou vánoční ozdobou
Zdroj: Pavla Jelínková

Hvězdičky skládané z vánočního papíru - snadná a zároveň elegantní dekorace

Vděčné papírové ozdoby, trojrozměrné hvězdičky, se dají rychle připravit během balení dárků, a to doslova. Můžete s nimi zdobit nejen stromek, ale i okna nebo větve ve váze.

Co budeme potřebovat?

kousky pěkného vánočního papíru, nůžky, tužku, pravítko, zlatou nit a univerzální lepidlo. Zvláště pokud zapojíme do práce děti, je lepší použít ekologické lepidlo, které neslepuje prstíky.

Postup

Základem je čtverec papíru o velikosti 10x10 cm (nebo 9x9 cm, 8x8 cm apod.).

Čtverec přeložíme napůl tak, že sklad máme po levé ruce. Poté složíme levý spodní roh do třetiny horního okraje. Pro začátek je dobré třetiny si odměřit, později už vzdálenost snadno odhadneme.

Základem papírové hvězdičky je čtverec Základem papírové hvězdičky je čtverec Zdroj: Pavla Jelínková

Levý růžek zasuneme dospodu podél svislé linie skladu. Pravý spodní roh přiložíme k levému hornímu rohu a vzniklý kornoutek sestřihneme do trojúhelníku.

Hvězdičku vyrobíme postupným skládáním papíru Hvězdičku vyrobíme postupným skládáním papíru Zdroj: Pavla Jelínková

Po rozložení papíru se nám vyloupne pěticípá hvězdička, prozatím s neuspořádanými sklady. Opatrně je přeložíme do správného tvaru, dovnitř jednoho ramene hvězdičky kápneme lepidlo a přilepíme smyčku zlaté nitky.

Hvězdičku vyrobíme postupným skládáním papíru Hvězdičku musíme ještě správně vytvarovat Zdroj: Pavla Jelínková

Hvězdička se dá použít i v tomto jednoduchém tvaru, ale samozřejmě lépe vypadá, když jí podlepíme „záda“. Na okraje hvězdičky naneseme zespodu po kapkách lepidlo, hvězdičku překlopíme na rub vánočního papíru, lehce přitlačíme a necháme zaschnout. Poté přebývající papír ostřihneme těsně u slepených okrajů.

Pokud hvězdičce podlepíme druhou stranu, bude vypadat lépe a tvar bude držet Pokud hvězdičce podlepíme druhou stranu, bude vypadat lépe a tvar bude držet Zdroj: Pavla Jelínková

Tip

Hvězdičky můžeme věšet na stromeček, ozdobit s nimi dárkové balíčky či adventní věnce, nebo je propojit zlatou přízí jako girlandu.

Akční letáky