Velmi hodnotným vánočním dárkem je nejrůznější zahradní nářadí, vyrobené podle nejnovějších trendů v oboru. To znamená odlehčenou, ale zároveň velmi tuhou a houževnatou rukojeť z materiálů na bázi uhlíkových vláken a pracovní části z vysoce jakostní oceli vysokopevnostního typu. Přesně tomuto typu odpovídají nejrůznější pilky a zahradní nůžky, kde je požadavek na nižší váhu, vysoce odladěnou ergonomii a kvalitní pracovní část, což garantuje dlouhou životnost. Kvalitní zahradní nářadí má ceny různé, pokud toho poskládáte pod stromeček více, počítejte, že nákup vám z peněženky odsaje kolem dvou tisícovek.

Sekačky jsou trendem

Velkou radost udělá nejednomu majiteli okrasné zahrady klasická rotační sekačka se sběracím košem. Nejlevnější stroje mají plastové šasi, záběr do 40 cm a většinou i celoplastové šasi. Tomuto záběru odpovídá i velikost sběracího koše. Místo velké elektrické sekačky se vyplatí uvažovat rovnou o akumulátorovém typu - vždyť moderní systém používající napětí 80 voltů dokáže udržet v chodu celou jednu hodinu a díky tomu může obdarovaný pokosit plochu až 900 m². Hlavními výhodami je tichý provoz a nezávislost na přívodním kabelu, takže jsou skloubeny výhody elektrických a benzinových verzí.

Sekačky se spalovacím pohonem patří již mnoho let ke stálicím českých

zahrad, takže pokud mají třeba vaši rodiče již letitý stroj, který "mele z posledního", není nic lepšího než jim pořídit novou a kvalitní sekačku - evropská produkce nabízí pěkně vybavené modely kolem 8 500 Kč a pokud přihodíte ještě 5 000 Kč, pak už k nastartování jen vloží baterii a stisknou tlačítko. Základem všeho je hluboké šasí, kola na ložiscích, vlastní pojezd, objemný koš a v neposlední řadě motor, který by měl mít papírový filtr vzduchu pro delší životnost a především pak snadný start, i třeba s automatickým sytičem.

A když je místo zahrady louka, pak zlaté české ručičky vymyslely bubnovou sekačku a mulčovač, ty si s přerostlou hmotou poradí, jen jsou o něco dražší, ale za to umí nabídnou také moderní technologie, jako dvojitý disk, vyztužený rám, vícerychlostní pojezd nebo elektrický start.

Pro kutily a milovníky práce kolem domu

Nejednoho kutila velmi potěší, pokud mu pod stromeček nadělíte například elektrickou řetězovou pilu, se kterou může pracovat jak v dílně při řezbářských pracích, tak venku, pokud je třeba připravovat palivové dřevo nebo prořezávat dřeviny, ať už to jsou stromy nebo keře.

A pokud je palivového dřeva pravidelně větší množství, tak velkou radost udělá i malá štípačka na dřevo. Pokud se pracovní část osadí klínem na rozčtvrcení zpracovávaných špalků, práce jde nádherně od ruky. Dnešní štípače mohou nabídnout štípací tlak od 4,5 do 6,5 tuny, nejsilnější stojí do 6 000 Kč, podobné ceny naleznete i u elektrických řetězových pil renomovaných značek.

Pro krásnou a uklizenou zahradu

Když je na zahradě hodně stromů, které je třeba pravidelně prořezávat, pak vášnivému zahrádkáři nesmí chybět ve výbavě ani drtič, lépe rovnou štěpkovač. Ten dělí větve na krátké kousky do podoby štěpky, jež je možné usušit a použít na topení nebo s ní obsypávat ovocné a okrasné stromky a keře.

Základem štěpkovače je pomaloběžný mechanismus ozubeného kola a přítlačné desky, mezi těmito prvky probíhá dělení vkládaného materiálu. Obří výhodu představuje velmi tichý chod, vysoká efektivita práce a pokud je stroj vybaven i sběracím boxem, tak není třeba cokoliv uklízet. Štěpkovače startují na částkách kolem 4 500 Kč.