Někdo chce mít doma vánoční stromek ozdobený podle posledních trendů, jiný nedá dopustit na staré ozdoby po babičce. Přestože o vánoční výzdobě máte jasno, není na škodu jednou za čas vyzkoušet něco nového a zkrášlit si třeba okno, vchodové dveře nebo venkovní stromek nezvyklou výzdobou. Použijete věci, které by se jinak vyhodily a do společného tvoření se může zapojit celá rodina.

Doma vyrobené ozdoby jsou jedinečné

Společné tvoření s dětmi je ta nejlepší předvánoční činnost. Při vyrábění vánočních ozdob z odpadového materiálu si užijete nejenom zábavu a odreagujete se kreativní činností, ale použitý materiál dává vašemu snažení ještě jiný rozměr. Ukážete dětem, že i v nepotřebném materiálu se skrývá krása a že recyklace surovin má smysl.

Doba plastová

Plastový odpad je všudypřítomný, proč ho ještě nevyužít k tvořivé činnosti. Velmi vděčným výrobním materiálem jsou staré a vymyté plastové lahve. Z lahve odřízněte dno, udělejte do něj dírku a protáhněte provázek nebo stužku. Pak dno dozdobte, použijte třeba barvy nebo lepidlo a třpytky, staré laky na nehty apod.

Z vršku lahve se dá udělat vánoční zvonek: jednoduše část lahve pomalujte nebo polepte obrázky a provázek zavěste kolem hrdla. Na výrobu zvonku se hodí i plastové lžičky, jejich širší část lepte postupně na zvonek z PET lahve tak, aby se překrývaly jako tašky na střeše. Výsledná ozdoba bude vypadat jako stvořená z jemného peří. Kolem hrdla dejte ozdobnou stužku a pár korálků. Krásnou vánoční květinu vyrobíte z rozstříhané a obarvené vrchní části plastové lahve. Nastříhané kousky plastu zahřejte například nad svíčkou a vymodelujte do požadovaného tvaru.

I další plastové odpady přetvoříte na vánoční dekorace.

Barevné nebo obarvené plastové kelímky otočte a do dna propíchněte dírku. Protáhněte stužku, kterou uvnitř zauzlujete. Takto vyrobený vánoční zvonek dozdobte starými stužkami, bambulkami ze zbytků vlny nebo polepte či pomalujte obrázky.

Z kousků bublinkové fólie vytvoříte jednoduché mašličky na zdobení větévek. Stačí obdélník bublinkové fólie uprostřed převázat a doplnit barevnou mašličkou. Pěnová výplň z přepravních krabic se promění na vánoční řetěz. Postupně navlékejte jeden kousek za druhým na provázek, případně proložte nastříhanými barevnými brčky. Z bílých lahviček od jogurtových nápojů vzniknou neodolatelní sněhuláci. Tělíčko tvoří lahvička, hlavičku přilepená polystyrenová kulička. Dodělejte oči, nos a pusu a ze zbytku vlny čepičku.

Ozdoby ze starých CD i víček od jogurtů

Nemusíte se bát ani jiných materiálů. Jednoduchou ozdobu vyrobíte ze starého CD.

Prostě ho polepte obrázky s vánočním motivem nebo natřete barvou a posypte třpytkami. Nezapomeňte na závěs, vystačíte si se stužkou protaženou středovým otvorem. Z materiálu starých CD se dá udělat i překrásná třpytivá vánoční koule.

Pomocí kleští rozlámejte starý CD nosič na drobné kousky a lepicí pistolí je lesklou stranou navrch nalepte na polystyrenovou kouličku. Krásní jsou i pejsci z korkových špuntů. Slepte je tavnou lepicí pistolí, z korálku udělejte očka, čumáček, z červené stužky mašličku a zavěste. Pro výrobu dekorací se hodí i kovový odpad.

Ze starých plechovek od nápojů vykouzlíte neotřelé vánoční koule na stromek. Podélně je rozřežte, podvázejte uprostřed a zatlačením plechovku trochu zmáčkněte. Ani kovová víčka od jogurtů se nemusí vyhodit. Omytá víčka otočte lesklou stranou vzhůru a přeložte na půl a poté ještě jednou. Vzniklé tvary přilepte třeba na dřívko od nanuku a máte krásný stříbrný stromeček. Dozdobte ho a doplňte o háček k zavěšení. Podobně se dají použít starší kousky alobalu, obalíte pomocí nich kruhovou šablonu z papíru a skládáte.