obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vánoční ozdoby z korálků a drátu

Vánoční ozdoby si můžeme snadno vyrobit z drátu a korálků. Přinášíme dvě ukázky. Na výrobu ozdobiček postačí železný či měkčí měděný nebo hliníkový drát a na výplet barevný dekorační drátek.

Železný drát může ve vlhkém prostředí korodovat, proto ho natřeme rostlinným olejem nebo včelím voskem.

Pomůcky a materiál 

  • korálky
  • silnější a slabší drát (my jsme použili drát o průměru 1,6 a 0,6 mm)
  • kleště (štípací, ploché, kulaté)
  • hadřík

Postup 

Nejprve drát očistíme a narovnáme. Když ho protáhneme přes hadřík nebo mezi prsty, drát změkne a lépe se s ním bude pracovat.

postup tvarování drátu postup tvarování drátu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hvězdička

Hvězdičku lze vytvarovat z drátu kleštěmi rovnou v ruce. Pokud budeme vyrábět hvězdiček více a chceme je mít stejné, můžeme si vyrobit šablonu, tzv. kopyto.

Na dřevěné prkénko nakreslíme tvar hvězdičky a v místě ohybů natlučeme hřebíčky, kolem kterých budeme drát tvarovat. Pro snadnější vyjmutí drátu můžeme odštípnout hlavičky hřebíčků.

Nejdříve na kopytu ze silného drátu vytvarujeme základní tvar hvězdičky. V její horní části uděláme kulatými kleštěmi očko k pověšení a druhý konec drátu také zatočíme.

hvězdičky hvězdičky Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vezmeme si asi 1 metr tenkého drátu a oba konce silnějšího drátu u oček spojíme. Tenký drát obtáčíme kolem hvězdičky a vytváříme smyčky, které jemně utahujeme. Do každé druhé smyčky navlékneme korálek. Konec drátu u spoje hvězdičky dvakrát obtočíme, utáhneme a zbytek odštípneme.

Kroužek se spirálkou

Nejprve vytvarujeme kulatými kleštičkami spirálku a drát otočíme do kroužku. Přebytečný drát odštípneme a na konci vytvarujeme očko k zavěšení. Kroužek spojíme v horní části tenkým drátem, kterým pak oplétáme kroužek stejnou technikou jako u hvězdičky.

Foto autorka

Akční letáky