obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vážky s průsvitnými křídly tenkými jako vrstva slupovací barvy

Lehounké vážky poletují ve vánku a vrhají barevné záblesky na všechny strany. Ač dekorace vypadá složitě, vyrobíme ji za několik hodin. Zavěsit se dá venku i uvnitř, nejlépe tam, kde proudil teplý vzduch.

Pomůcky a materiál

 • Dva druhy drátků: pevnější vázací drát pro konstrukci, na kterou budeme vážky zavěšovat, a tenčí bižuterní drátek na tělíčko vážky. Osobně dávám přednost tenkému měděnému drátku, se kterým se skvěle pracuje.
 • Ketlovací a štípací kleště.
 • Tzv. slupovací barvy na okna, které jsou k mání ve výtvarných potřebách nebo v papírnictví. Součástí tub jsou speciální nástavce, se kterými se přímo maluje. Barvy mají pastovitou konzistenci, která po zaschnutí zprůhlední).
 • Tenký rybářský vlasec.
 • Chceme-li mít vážky blýskavější, můžeme přidat zlatisté průsvitné korálky.

pomůcky pomůcky Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Postup 

Na papír si předkreslíme tvar budoucí vážky, podle kterého budeme pracovat. Můžeme si namalovat několik velikostí a tvarů. Podle obrázku si proměříme délku drátku, který uštípneme. Vážku začneme tvarovat od „ocasu“ — v polovině drátku utvoříme smyčku a oba konce splétáme do sebe.

Na místě, kde začínají křídla, vytvarujeme dvě smyčky, konce opět krátce spleteme do sebe, a znovu uděláme dvě další smyčky pro druhý pár křídel.

Potom opět spleteme drátky do sebe, konce provlékneme dvěma korálky a vytvoříme oči. Místo korálků můžeme konce jen zakroutit do tvaru oka.

Základ vážky je hotový. Fantazii se meze nekladou, vážky mohou mít různé tvary, efektní variantou je tělíčko propletené korálky.

postup postup Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vážku položíme na podklad (ideální jsou průsvitné zakládací desky), přichytíme ji kouskem izolepy a začneme vybarvovat křídla slupovací barvou.

 • Barva by se měla dotýkat drátků, aby se potom dala sloupnout společně s vážkou.

Křídla nemusí mít jen jednu barvu. Hezky vypadají namalované žilky jinou barvou, případně můžeme žilky do křídla i vplést z kousku drátku, křídlo můžeme vybarvit dvěma nebo třemi barvami apod.  

postup postup Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 • obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  Pozor, slupovací barva je trvale pružná a poněkud lepkavá. Křídla proto ještě zafixujeme přetřením transparentním lakem.

  Než barevná hmota proschne, vytvarujeme z pevnějšího drátu držák na zavěšení vážek. Počet oček se řídí množstvím vážek.

Po zaschnutí barvy (poznáme to podle toho, že zprůhlední) vážky opatrně odlepíme, případnou přeteklou barvu odstřihneme a vážky zavěsíme za vlasec na držák, který umístíme na slunné místo, ideálně do okna, ale i nad stůl, pod nízkou střechu apod.

Foto autorka

Akční letáky