Příroda s přicházejícím jarem nabízí spoustu materiálu, který se dá skvěle využít po přípravu jarních a velikonočních dekorací. Pro výrobu následující dekorace vám postačí větší větvičky ostříhané při předjarním průklestu zahrady.

Z jakých květin vybírat?

Všechny v předjaří a na jaře kvetoucí rostliny jsou skvělá volba. Dobré je mít k dispozici alespoň tři různé druhy rovněž v různé výšce. Dobře se kombinuje hyacint s narcisem a petrklíči. Využít můžete modřence, sněženky, bledule, krokusy. Krásné aranžmá vytvoříte i s maceškami a violkami, které skombinujete například s bílým hyacintem a sedmikráskami. K sehnání jsou touto dobou i okouzlující plnokvěté pryskyřníky (Ranunculus asiaticus). Volíme barevné kombinace podle obliby anebo podle celkového barevného ladění jarní a velikonoční dekorace, kterou už doma máme.

Co budete potřebovat

Předem si připravte k ruce vše potřebné: zahraní nůžky na větve, zelený aranžovací drátek, dostatečné množství větviček nastříhaných přibližně na délku 15–20 cm a živé hrnkové květiny dle vlastního výběru.

Z větviček připravte otýpky

Větvičky nastříhejte na délku 10, 15, 20 cm a vždy 4–5 kusů spojte (uprostřed je svažte pevně drátkem). Vytvořte si takto dostatečné množství otýpek, se kterými budete dále pracovat. Ideálně 20–25 kusů svazečků.

Pokračujte spojováním

Na větší rovnou plochu si naskládejte do kruhu 5 otýpek z větviček tak, aby se navzájem dotýkaly svými konci. Druhou vrstvu otýpek položte na první vrstvu tak, že střed otýpek z druhé vrstvy bude vždy na spojnicích otýpek z první vrstvy. Nyní začněte s drátkováním. Vždy dvě otýpky spojte zeleným aranžovacím drátkem. Pod spodní řadou otýpek protáhněte drátek v jejich zpevněném středu a připevněte drátkem k otýpce ve druhé vrstvě tam, kde se prolínají nestejnoměrně dlouhé konce dvou otýpek. Vytvoříte tak základ ve tvaru věnce. Vrstvené otýpky vzájemně propojujte drátkem a svazujte, aby vytvářely postupně se zužující hnízdo z větviček. Hnízdo tedy bude u základny širší, zatímco jeho horní okraj bude užší.

Hnízdo z větviček přizdobte

K přizdobení hotového hnízda použijte zelené nebo béžové lýko, malé kousky mechu, zelené větvičky buxusu anebo kousky kůry. Lýko provlékejte po obvodu různými směry. Jakmile budete s lýkem hotovi, přilepte nebo přidrátkujte k základu kousky mechu. Do volných míst zastrkejte a přidrátkujte nebo přilepte tavnou lepicí pistolí krátké větvičky buxusu.

Vyplnění hnízda květinami

Postupně začněte zaplňovat střed hnízda květinami, nejlépe na místě, kde chcete mít dekoraci umístěnou. Nebo hnízdo položte na kulatou pevnou podložku a začněte s ukládáním květin. Jako první do středu umístěte nejvyšší rostliny, například modřence a hyacint, nebo narcisky, potom pryskyřník a teprve na závěr doplňte drobně kvetoucími violkami nebo sedmikráskami, případně sněženkami.

Možné varianty

  • Dekoraci můžete pojmout zcela přírodně a místo lýka proplétat mezi větvičkami svazečky sena a po doplnění květin přidat ještě kolmo zapíchané větvičky s nakvétajícími pupeny.
  • Další variantou může být přechod mezi jarní a velikonoční dekorací. Takovou variantu jsme zvolili my pro foto návod.
  • Dekoraci můžete pojmout jako velikonoční. To znamená doplnit ji hnízdečkem s vajíčky, peříčky, velikonoční stužkou či jinými velikonočními doplňky.

Ať už jste vybrali kteroukoli variantu, přejeme vám, ať vám jde jarní tvoření od ruky a výsledná dekorace vám dělá dlouho radost.