Snadno vyrobenou a přitom efektní velikonoční dekorací mohou být například vajíčka vyrobená z betonu, nebo ze sádry. Vydrží vám prakticky na pořád, jejich výrobou můžete pověřit i větší děti anebo se děti mohou podílet alespoň na jejich zdobení. Jejich výroba vyžaduje trochu zručnosti, ale rozhodně vás finančně nezruinuje, ani když vyrobíte pořádnou kupu vajíček.

Míchačku nepotřebujete, vystačí artbeton

Na výrobu betonových vajíček se nejlépe hodí artbeton. Jelikož se jedná o univerzální betonový materiál, využijete ho i při dalších činnostech v dílně nebo při výrobě jiných dekorací z betonu. Artbeton zakoupíte v hobby prodejnách nebo na internetu. Dá se nahradit sloupkovým betonem, který je také poměrně jemný, bez velkých zrn a netvoří hrudky. Při jeho přípravě pozorně sledujte návod na jeho přípravu, nepřežeňte to s množstvím vody a uvidíte, že budete s celkovým výsledkem spokojeni. Případně lze oba typy betonu nahradit sádrou. Výsledná dekorace bude ale o poznání křehčí, než ta betonová.

Podle potřebného počtu výsledných vajíček si připravte počet vejdumků (vyfouknuté skořápky vajec). Dále budete potřebovat nástroj na vytvoření otvorů do vajíček, papírový zásobník na vajíčka, který poslouží jako držák vajec a hladký smirkový papír. Ještě si připravte vodu, nádobu na míchání směsi a k dozdobení pak barvy a štětec.

A můžete začít betonovat...

Nejprve si podrobně prostudujte návod na použití artbetonu. Vyfouknutá vajíčka s dostatečně velkými otvory pro vlévání betonu si naskládejte do papírové krabice od vajec. Ta poslouží jako spolehlivý držák na vajíčka. Otvory ve skořápkách by měly být až 2 cm velké, přičemž by měly mít pečlivě odstraněné zbytky skořápek. Artbeton s vodou smíchejte dle návodu ideálně v nějaké plastové odměrce či jiné nádobě z pastu. Důležité je, abyste z připravené směsi dostali ven všechen vzduch. Proto nádobou poklepávejte o stůl. Jakmile má směs správnou konzistenci, začněte ji vlévat do vyfouknutých skořápek.

Odlitá vejce nechejte minimálně přes noc ztuhnout pěkně uložená v papírovém obalu od vajec. Až druhý den skořápku z vajec odloupněte a celou ji odstraňte. Na jedné straně vznikne pěkná ploška pro postavení vajíčka. Aby vajíčka stála hezky rovně, vezměte si jemný smirkový papír a tuto plošku u každého vajíčka pěkně vyhlaďte.

Kraslice z betonu?

Hotová, dobře vysušená vajíčka z betonu nakonec můžete různě zdobit. Možností je mnoho, stačí si vybrat tu, která je vám nejbližší. Například to může být zdobení vajec barvami pomocí štětce. Nebo můžete vajíčka z betonu v barvách máčet, případně na jejich povrchu vytvářet veselé nápisy.

Způsoby zdobení betonových vajec

  • Vejce lze postříkat sprejem a barvy rozetřít - jedná se o takzvané mramorování.
  • Možnost oblepit vejce papírem nebo ubrousky (metoda decoupage).
  • Oplétání vajec měděným drátkem.
  • Zdobení flitry (třpytkami), v nichž se jednoduše část vajíčka natřená lepidlem obalí.
  • Vajíčka lze zdobit také kůží, plstí, provázky nebo novinami. Vždy k tomu použijeme odpovídající lepidlo.
  • K betonovým vajíčkům se dají přivázat pomocí obtočených provázků drobná kvítka-například fialky nebo macešky, sněženky, modřence, sedmikrásky.
  • Zdobení vajíček tabulovou barvou (buď nanášení štětcem, nebo barvou ve spreji). Po dokonalém zaschnutí tabulové barvy můžete psát na vajíčka křídou.
  • Nápisy na betonová vajíčka pomocí výrazných tuší, nejlépe černé barvy.
  • Barvení vajec pomocí akrylových barev. Barvy nanášíme na dokonale uschlá vejce pomocí štětce.