Některé tmely se hodí do vlhkého prostředí koupelen, jiné zastaví déšť pronikající poškozenou střešní krytinou, další spojí skla akvária či zacelí prasklinu v kamnech.

Polyuretanové pěny zase utěsní a vyplní prostory kolem oken či vodovodního potrubí. Velice účinná jsou i lepidla, která mají po vytvrzení podobné vlastnosti jako tmely.

Lepidlo na obkládačky

Je určeno pro lepení obkladů a dlažeb na veškeré podklady včetně umakartu, sádrokartonu, dřevotřískových a cementotřískových desek, na odmaštěné kovové podklady či k lepení nových obkladů na staré (obklad na obklad). Po vytvrzení je lepidlo elastické a vodě odolné.

Akrylátový tmel

Slouží k pružnému vyspravení prasklin a malých děr na omítkách – lze jej přetřít malířským nátěrem. Dá se použít i k lepení lišt na zeď a k začištění nerovnosti zdí u rovných okrajů lišt apod.

Stavbařský tmel

Má podobné použití jako akrylátový tmel. Je odolný vůči povětrnostním vlivům a tedy určen pro tmelení spár v omítkách a fasádách.

Silikonový tmel univerzální

Lze jím utěsnit spáry v koupelnách a v kuchyních proti nežádoucímu průniku vody, ale také přilepit zrcadlo na lamino desku, je vhodný i pro sklenářské práce. Po zaschnutí zůstává elastický. Vyrábí se v několika barevných provedeních, ale nelze ho přetírat barvou.

Silikonový tmel sanitární

Je odolný vůči plísním a je tedy vhodný pro spárování přechodů a mezer mezi vanou, sprchovou vaničkou, umyvadlem, záchodem či dřezem a keramickým obkladem či kuchyňskou linkou – zkrátka na místech hojně smáčených vodou a všude tam, kde se voda drží dlouho. Po zaschnutí zůstává elastický. Vyrábí se v několika barevných provedeních a rovněž ho nelze přetírat barvou.

Akvaristické lepidlo

V podstatě jde o silikonový tmel s vynikající přilnavostí ke sklu a s vysokou pevností spoje. Lepidlo je po vytvrzení trvale elastické. Je určeno k lepení skleněných akvárií, terárií a dalších skleněných konstrukcí.

Truhlářský tmel

Je určen k tmelení a estetické úpravě spojů dřevěných oken a dveří, spár kolem parapetů a prahů, k tmelení obvodových lišt, parketových a plovoucích podlah. Po úplném vytvrzení je odolný vůči vodě a plísním, je průhledný a lze jej přetírat běžnými nátěrovými hmotami, navíc je dobře přilnavý na dřevo a savé podklady.

Tmely na opravu parket a plovoucích podlah

S těmito tmely opravíte spoje mezi dřevěnými parketami a zatmelíte spáry mezi obvodovými lištami a dřevěnými podlahami. Tmel po zaschnutí zůstává pružný, vodě odolný a lze jej přetřít lakem. Po vytvrzení ho můžete brousit smirkovým papírem. Dodává se v barevných odstínech dřeva.

Kamnářský tmel

Odolává vysokým teplotám až do 1200 °C. Po vytvrzení je tvrdá spárovací hmota černé barvy určena k tmelení spojů kamen, krbů, pecí a topných systémů či k utěsňování spojů a otvorů v místech vystavených vysokým teplotám.

Střešní tmel

Je možné s ním pracovat i za deště. Přilne k většině materiálů, nestéká a je určen k opravě spár, mezer a dalších střešních netěsností.

Polyuretanové pěny

Jednosložkové montážní polyuretanové (PU) pěny jsou vysoce rozpínavé, snadno se vstřikují trubičkovým aplikátorem nebo při profesionální práci speciální pistolí. Používají se při montáži rámů oken a dveří, vyplňování dutin a různých stavebních prostupů potrubí, kabelů a podobně, a to především v interiérech.

Pěnu lze velmi dobře zakrýt omítkou. To je ostatně třeba, protože povrch vytvrzeného tmelu vystavený slunečním paprskům se po několika měsících začíná drolit.

Na trhu jsou i polyuretanové pěny zimní, s nimiž lze pracovat i při teplotách pod bodem mrazu až do -10 °C, nebo pěny málo roztažné, které jsou vhodné tam, kde je nežádoucí deformace vlivem velké roztažnosti klasické pěny – například k montáži obložkových zárubní, k lepení parapetů a podobně.

Studnařská montážní pěna

Jednosložkový tmel s trubičkovým aplikátorem je po vytvrzení vodotěsný a může přijít do přímého styku s pitnou vodou a potravinami. Je určen k vyplňování dutin okolo potrubí, utěsňování stěnových prostupů, pro vodotěsné výplně.

Čistič pěny

K práci s polyuretanovými pěnovými tmely je vhodné pořídit čistič, který je speciálně určen k odstraňování nevytvrzeného materiálu. Vytvrzenou pěnu lze odstranit pouze mechanicky.

Montážní kontaktní lepidlo, tzv. tekuté hřebíky

Nahrazuje hřebíky či vruty a šrouby při upevňování podlahových a soklových lišt, parapetů, dřevěných schodnic, prahů apod. na veškeré porézní i neporézní materiály. Má vysokou počáteční lepicí sílu, lze jím připevnit materiál i ve svislé poloze, aniž by bylo třeba lepený prvek fixovat.

„Tekuté“ hřebíky lze použít i na nerovných podkladech. Po vytvrzení je lepidlo vodě odolné. Pozor však při lepení desek, obkladů a lišt z polystyrenu. Je třeba se na reakci lepidla s polystyrenem, předem informovat popřípadě lepidlo vyzkoušet na vzorku polystyrenu.