Foto: Mountfield
Zdroj: Mountfield / Foto

Vítejte ve světě dílny: obklopte se dokonalostí

Dílna je rájem pro každého kutila. Malá nebo velká, ale hlavně útulná. Je to místo, kde čas plyne neskutečně rychle a dá se na něm udělat spousta užitečných věcí. Tady je pár tipů, co by ve správné dílně rozhodně nemělo chybět.

[Komerční prezentace] 

Foto: Mountfield Foto: Mountfield Zdroj: Mountfield / Foto Základem každé dílny je stůl neboli ponk s kvalitní pracovní deskou a dostatečným prostorem na odkládání nářadí. Ideálním řešením jsou zásuvky, kam se dá uložit elektrické i ruční nářadí jako vrtačky, brusky, hoblíky, ale i šroubováky, klíče, kleště nebo kladiva. Máte všechno po ruce a nemusíte nic sáhodlouze hledat.

Možností, jak poskládat dílenský nábytek, je spousta. Kromě stolu se zásuvkami můžete dokoupit závěsné skříně, panely pro přehledné uspořádání nářadí, poličky nebo organizéry. Většinu věcí tak máte na očích a hned víte, kam sáhnout. Takto si postavíte kompletní sestavu. Záleží na velikosti dílny a vaší fantazii.

Co by v žádné dílně nemělo chybět, je klasický stolní svěrák. Je to univerzální pomocník, který se připevní na ponk, stejně jako například stolní bruska. 

 Ruční nářadí je základem každé dílny. Foto: Mountfield Ruční nářadí je základem každé dílny. Foto: Mountfield Zdroj: Mountfield / Ruční nářadí je základem každé dílny. Foto  

A teď k nářadí. Ideální je kombinace ručního a elektronářadí. Z ručního nářadí se správná dílna neobejde bez několika kladiv, různých druhů kleští (kombinační, štípací, prodloužené), klíčů (oboustranné, očkoploché, torxové, imbusy) a šroubováků (křížové i ploché). Hodně praktické jsou magnetické šroubováky, které vám vytáhnou zapadlý šroubek či hřebík odkudkoliv.

Ruční nářadí se dobře skladuje i v praktickém kufříku (boxu), který se dá bez problémů vzít třeba na chalupu. 

Příklepová vrtačka PATRIOT v akci. Foto: Mountfield Příklepová vrtačka PATRIOT v akci. Foto: Mountfield Zdroj: Mountfield / Příklepová vrtačka PATRIOT v akci. Foto  

Elektro nebo AKU?

Asi každý kutil má v dílně něco z elektrického nebo AKU nářadí. AKU vrtačka či šroubovák jsou praktickými pomocníky skoro všude. V bytě, na stavbě, na chalupě. Oceníte je zvláště tam, kde je problém s přívodem elektřiny. Po určité době práce musíte ovšem počítat s dobíjením.

Mezi elektronářadím jsou nejrozšířenějšími produkty vrtačky, ve správné dílně by neměla chybět ani stolní bruska nebo kotoučová pila.

Pak už záleží na každém, jaké další skvosty se mu hodí. Někdo sáhne po přímočaré pile, jiný po elektrickém hoblíku či dalších bruskách (úhlová, pásová, oscilační, excentrická). Na těžkou práci v okolí domu zase přijde vhod bourací nebo vrtací kladivo. 

 Bourací kladivo PATRIOT s příkonem 1 005 W a síle úderu 9,5 J. Foto: Mountfield Bourací kladivo PATRIOT s příkonem 1 005 W a síle úderu 9,5 J. Foto: Mountfield Zdroj: Mountfield / Bourací kladivo PATRIOT s příkonem 1 005 W a síle úderu 9,5 J. Foto  

Výběr nářadí ani dílenského nábytku by nikdo neměl podceňovat. Pokud váháte, je lepší si ve specializované prodejně nechat doporučit produkty, které odpovídají vašim představám i finančním možnostem.

Ceny ručního nářadí začínají už na desítkách korun, některé elektronářadí vhodné pro hobby využití se dá pořídit už pod tisíc korun. Záleží na každém, kolik chce do výrobku investovat. Nejen cena a parametry jsou však důležité. Taky by se vám měl i líbit a perfektně sedět v ruce. Protože pak je skutečnou ozdobou dílny a práce s ním je dokonalý relax.

Akční letáky