obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vizovické těsto na svícen i betlém

Základní recept na vizovické těsto je jednoduchý, vytvářet z něj krásné ozdoby, figurky a nápadité dekorace však už vyžaduje zkušenosti. Marie Kotašková obor zvládá mistrovsky. Pro čtenáře Receptáře ochotně poskytla základní rady.

Marie Kotašková z jihočeské obce Branice svůj výtvarný talent rozvinula až ve zralém věku. Vizovické pečivo by možná modelovala už dřív, ale při práci zootechničky a účetní by to nestíhala. Tak si výtvarnou zálibu naplánovala na důchod. Jak je vidět, dobře udělala.

„Vizovické pečivo mě zajímalo už dávno. Vystřihovala jsem všechno, co jsem o něm našla v novinách a časopisech. Ale až v roce 2002 jsem se do toho mohla pustit."

Těsto hnětu u televize

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Odvážím si 0,5 kg hladké mouky. Odeberu z ní asi polovinu, udělám v ní důlek, naliji do něj 200 ml vody a ručně vypracuji vláčné těsto.

Pak postupně do těsta přidávám zbylou mouku, až získám tuhou hmotu.

Těsto je potřeba opravdu důkladně prohníst – nejméně hodinu. Většinou je hnětu u televize.

Hotová hmota je hladká, bez hrudek a dávám ji pak v igelitu odležet do chladničky – obvykle přes noc. Potom ji hned zpracuji. Těsto by nemělo odpočívat příliš dlouho, se starým těstem se už nepracuje tak dobře.

 • Druh mouky má vliv na barevný odstín hotového pečiva. Používám mouku na chléb z pekárny – hotové výrobky mají příjemnou zlatohnědou barvu.

  Aby mi při práci na stole neokoralo, přikrývám je plastovou krabicí na potraviny. Je to pohodlnější, než je při práci neustále vyjímat a ukládat do igelitového sáčku.

Některé recepty radí přidávat do těsta trošku octa, aby se oddálilo kvašení. Ale když jsem to zkoušela, nepoznala jsem rozdíl.

Z válečku těsta odkrojíme kousky a vytvarujeme z nich placičky – okvětní lístky. Z válečku těsta odkrojíme kousky a vytvarujeme z nich placičky – okvětní lístky. Zdroj: Archiv ireceptar.cz Zavineme základ kvítku. Zavineme základ kvítku. Zdroj: Archiv ireceptar.cz Postupně přidáváme další lístky. Postupně přidáváme další lístky. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Modeluji na umakartu a dřevě

Pracuji na stole s hladkou umakartovou deskou, na které těsto při tvarování neulpívá.

Některé návody radí plech nemastit, ovšem hlavně větší kusy se mi v troubě na plech přichytily a šly z něj špatně uvolnit. Plech je třeba potřít tukem opravdu jen jemně, aby pečivo při sušení po plechu neputovalo.

Ozdobu či figurku sestavuji na hladkém dřevěném prkénku, ze kterého pak hotové dílo zespoda opatrně uvolním tenkou ocelovou planžetou a přenesu na lehce vymaštěný pečicí plech.

Výrobky připravené k pečení nechám dvě tři hodiny oschnout a pak je potřu rozšlehaným vajíčkem, aby získaly lesk.

 • Zkoušela jsem pečivo potírat jen rozšlehaným žloutkem, ale výrobky měly příliš tmavý odstín.

Zdobím nůžkami

Používám jen několik pomůcek:

 • kapesní nožík na odkrajování a tvarování těsta
 • malířský štětec na vlhčení lepených částí
 • malé nůžky na manikúru na nastřihávání různých struktur povrchu, jako jsou ostny, peří apod.
 • násadku na pero na dotváření jemných detailů
 • Na očička figurek použí­vám vzhledem k jejich velikosti například maková zrnka, kuličky nového koření, pepře či kávová zrna.

  silnější náplň do propisovačky; konec trubičky vytváří kolečka nebo například rybí šupiny
 • malou pinzetu  na tvarování loken vlasů
 • válcovou skleničku na válení tenkých stuh
 • občas i malá vykrajovátka na pečivo − hvězdičky, lístky.

Samozřejmě fantazii se meze nekladou, je třeba hledat a zkoušet. Slabší místa větších figurek vyztužuji drátky.

Hotový květ dole zastříhneme a tak jej zpevníme. Hotový květ dole zastříhneme a tak jej zpevníme. Zdroj: Archiv ireceptar.cz Místo na připraveném věnci svícnu, na které chceme růžičku připevnit, lehce navlhčíme štětcem. Místo na připraveném věnci svícnu, na které chceme růžičku připevnit, lehce navlhčíme štětcem. Zdroj: Archiv ireceptar.cz Kvítek nabodnutý na párátku přitlačíme na svícen. Kvítek nabodnutý na párátku přitlačíme na svícen. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak ozdobit svícen

 1. Z válečku těsta odkrojíme kousky a vytvarujeme z nich placičky – okvětní lístky.
 2. Zavineme základ kvítku.
 3. Postupně přidáváme další lístky.
 4. Hotový květ dole zastříhneme a tak jej zpevníme.
 5. Místo na připraveném věnci svícnu, na které chceme růžičku připevnit, lehce navlhčíme štětcem.
 6. Kvítek nabodnutý na párátku přitlačíme na svícen.
 7. Hotový svícen z prkénka opatrně uvolníme ocelovou planžetou.

Pečení neboli sušení

Vizovické pečivo se vlastně nepeče, ale pomalu vysouší.

Teplotu v troubě nejprve nastavím na 50 °C a po několika hodinách ji postupně zvýším na 100 °C. Když pečivo získá zlatavou barvu, vyndám je z trouby a nechám je na plechu vychladnout.

Ochrana proti molům

Aby potravinoví moli moje výrobky později nezničili, nechám pečivo několik hodin v uzavřeném igelitovém sáčku, do kterého stříknu prostředek proti hmyzu biolit. Větší ozdoby nebo figurky biolitem přímo lehce postříknu.

Foto autor

Akční letáky