„Ruční elektrické hoblíky mají proti stolním hoblovkám nevýhodu v tom, že jsou příliš krátké, takže při hoblování kopírují nerovný povrch. Docílit roviny není snadné,“ napsal Josef Musil z Ledče a přidal své řešení.
Výrobci ručních elektrických hoblíků dodávají „falcovací“ příložníky, ty však rovinu hoblování neovlivní.
Zhotovil jsem si vodicí lištu − příložku − k upevnění do hoblíku, která lícuje přesně s pevnou částí spodku hoblíku, avšak délkově je přes celý hoblík (může být i delší, tím lépe).
K předmětu, který chceme ohoblovat, pak svěrkami upevníme rovný jekl, lať nebo podobnou pomůcku s rovným povrchem tak, aby mezi ní a hoblovaným předmětem zůstala mezera asi 5 až 10 mm široká (vložíme do ní třeba kousek překližky).
Potom jedeme příložkou hoblíku po této pomůcce a hoblík se stejnou rovinnou přesností obrábí sousední předmět.
hoblík s lištou - pohled zespodu
Je–li šířka obráběného předmětu menší, než je šířka hoblovacího válce, předmět ohoblujeme načisto.
Je–li předmět širší (např. trámek), potom s pomocnou kopírovací latí vyhoblujeme jeden rovinný pás (šířku hoblovacího válce) a pak už vedeme hoblík přípravkem po této vyhoblované rovinné ploše a postupně úběr rozšiřujeme. Tak lze snadno docílit roviny v celé ploše.
Z čeho vyrobit vodicí lištu
Síla pásoviny obvykle nemůže být větší než 4 mm (nevešla by se pod krytku hoblíku), materiál tedy volíme tvrdší (např. nerez) a délku příliš nepřeháníme.
vodící lišta pro hoblík
Upevňovací trny vhodně vytvarujeme, na předním musíme vybrousit podélnou plošku, aby průřez měl tvar písmene D.
Na obou koncích pásoviny vybrousíme náběh.
Foto autor