obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vrbový altánek může vyrůst i ve vaší zahradě

Toužíte po originálním „živém stínu“ ve vaší zahradě a volba slunečníku, či jednoduché pergoly vám přijde málo zvláštní? Zvažte stavbu vrbového altánku. Bude se proměňovat nejen během roku, ale i rok za rokem.

Pokud se rozhodnete pro budování altánku z vrbového proutí, čeká na vás z počátku dost práce a plánování. Ale věřte, že výsledek vám nikdy nezevšední. Poroste s vámi a postupem času vznikne jedinečná stavba. Altánek se stane ozdobou zahrady i skvělým místem pro odpočinek dospělých, či zábavu dětí.

Nejprve zvažte, zda opravdu máte v zahradě prostor na stavbu živého domu. Altánek poroste z vrbových prutů, které se časem promění v menší stromky. Správným stříháním a pravidelným řezem vytvoříte unikátní dílo, které nelze koupit na zakázku a na dlouhé roky vynese vaši práci „do nebes“ a poskytne odměnou zelené útočiště.

Kam s tím?

Děti ocení prostor, který bude určen jenom pro ně. Děti ocení prostor, který bude určen jenom pro ně. Zdroj: Shutterstock.com / Jiri Vaclavek

Hledání místa pro vrbový altánek nepodceňte. Když vrba zapustí své kořeny už s ní opravdu nehnete! První rok pruty potřebují více pravidelné vláhy a v letech dalších, především v období sucha, také uvítají zálivku. Pokud altánku „dovolíme“ bude růst hodně do výšky a potřebovat tedy svou svobodu. Není dobré, aby měl v okolí veliké stromy, které mu vezmou v létě tolik potřebnou vodu a světlo. Vhodné není ani místo v blízkosti domu, který ho zastíní.

Vrba sice nepotřebuje extra půdu bohatou na živiny, ale ve skalnatém či kamenitém prostoru se nebude proutkům dobře dařit. Nejlépe se povede růstu ve vlhčí hlinitopísčité až hlinité půdě. Přivítá slunce až mírný polostín. Myslete i na to, že stěny altánku potřebují každoroční péči v podobě zastřihávání a zaplétání. Je tedy nutné k nim mít dobrý přístup. Ze zkušenosti je dobré kolem dokola mít aspoň metrový prostor. To umožní i případné postavení štaflí na řez a údržbu vysokých prutů.

Tvar i velikost je vaše volba

Záleží, k jakému účelu bude altánek sloužit. Pokud dětem na hraní,  nabízí se tvar kruhu, což vyjadřuje pospolitost a především velká banda dětí bude nadšená. Altánek můžeme pojmout jako soukromé místo  pro čtení a krátký oddech. V tomto případě postačí malý prostor na umístění křesla a stolečku. Lze vytvořit i veliký čtvercový altán a umístit do něj stůl a několik židlí, pro místo na společné snídaně nebo večeře u grilu. Můžete si vysnít i trojúhelníkový tvar, ovál, obdélník…

Která vrba je nejlepší?

V moudrých knihách se dočteme, že vrba (Salix) je poměrně obsáhlý rod dřevin z čeledi vrbovitých. Tvoří jej 300, některé prameny uvádí i 450 druhů. V našich krajích roste v přírodě více než dvacet druhů vrb a nejméně okolo 30 kultivarů se pěstuje pro krásu našich zahrad. Na stavbu altánku se nehodí vrba s kroucenými větvemi – Salix erythroflexuosa (vrba kroucená), ani vrba smuteční  - Salix alba subsp (vrba bílá smuteční).

Nejlepší službu poskytne košíkářská vrba (Salix viminalis): dobře zakoření, skvěle se tvaruje. Její pruty jsou snadno ohebné a nelámou se. Pokud máte ve svém okolí možnost získat pruty této vrby, je úspěch zcela zaručen. Zkuste se projít v okolí svého bydliště a najít volně rostoucí vrbu – u řeky, louky, či cesty. Otestujte na prutech, zda se s nimi dobře pracuje.

Pokud jsou pruty dost ohebné a dá se z nich dobře uplést třeba velikonoční pomlázka, máte vyhráno. Další plus najdeme také v tom, že máte blízko náhradní stavební materiál. Pokud se nějaký prut nechytne při základním sázení, můžete velmi rychle ustřihnout nový a zasadit. Vybírejte pruty zdravé a dobře rostlé, ve stáří dvou, tří let. Nejlépe se pracuje s rovnými pruty o průměru 1,5-2cm. Vybírejte pokud možno nerozvětvené pruty, případné větvičky ostříháte.

Kolik prutů bude potřeba?

Vybírejte pruty podobné síly. Vybírejte pruty podobné síly. Zdroj: Shutterstock.com / Ruud Morijn Photographer

Než začnete shánět pruty, měli byste mít představu o velikosti budoucí stavby. Jen tak můžete odhadnout požadované množství „stavebního“ materiálu.  Nápady a celkový návrh vrbového altánku můžete promyslet už v zimě, kdy zahrada ještě spí.

Samotnou práci je nejlepší začít na jaře, jen co rozmrzne půda a dovolí nám sázení vrbových prutů do hloubky 30-50cm. Na stříhání prutů vyražte v období jejich vegetačního klidu. Při stavbě jednoduchého altánku zapichujeme pruty na vzdálenost 15 cm po celém obvodu. Pokud budete chtít pruty zaplétat a tvořit z nich ve stěnách časem obrazce, můžete je sázet blíž k sobě (po 10 cm ve dvojicích, či trojicích. Vzdálenost jednotlivých prutů ve skupině cca 5 cm.). Ideální je sázet pruty co nejdříve. Pokud to není možné, pak je na několik dní namočte a uložte na vlhké a temné místo.

A stavba může začít...

Nejprve si dobře připravte stanoviště: srovnejte terén, posekejte trávník. Plánujete-li podlahu altánku vysypat drobnými kamínky, nebo bude altánek sloužit třeba jako stín pro pískoviště, odstraňte drny a položte např. netkanou textilii. Pak připravme díry hluboké 50 cm. Pokud budete pruty sázet těsně vedle sebe, můžete vytvořit přímo takto hluboké rýhy. Pruty zapíchejte a zeminu kolem nich řádně udusejte. Nespěchejte a věnujte opravdu čas a preciznost každému prutu, aby dostal možnost krásně zakořenit. Pak už je potřeba budoucí altánek důkladně prolít a přihnojit kompostem.

Děti si vrbové stavby zamilují... Děti si vrbové stavby zamilují... Zdroj: Shutterstock.com / palva

Nejprve si dobře připravte stanoviště: srovnejte terén, posekejte trávník. Plánujete-li podlahu altánku vysypat drobnými kamínky, nebo bude altánek sloužit třeba jako stín pro pískoviště, odstraňte drny a položte např. netkanou textilii. Pak připravme díry hluboké 50 cm. Pokud budete pruty sázet těsně vedle sebe, můžete vytvořit přímo takto hluboké rýhy. Pruty zapíchejte a zeminu kolem nich řádně udusejte. Nespěchejte a věnujte opravdu čas a preciznost každému prutu, aby dostal možnost krásně zakořenit. Pak už je potřeba budoucí altánek důkladně prolít a přihnojit kompostem.

Velmi důležité je zamulčování prutů. Zamezíte tím zaplevelování, mulč vám pomůže udržovat dostatečně vlhkou půdu. K mulčování stavby můžete použít například slámu, seno, trávu, štěpku. Pamatujte, že první rok života potřebuje stavba hodně vody. Jakmile spatříte první zelené lístky, zalévejte pravidelně nejméně 3x týdně, abyste podpořili krásný start zeleného altánku.

Akční letáky