Dřív se na ně stály fronty, dneska si můžete koupit kilo mandarinek za pár desítek korun. A to je dobře! Mandarinky jsou totiž plné vitaminu C, který je považován za osvědčený posilovač imunity. Navíc obsahují i další vitaminy A, E, B a minerály (zejména draslík, vápník, hořčík nebo fosfor), které posilují srdce a zlepšují trávení. Pokud jste se ale těchto sladkých plodů přejedli a chcete si dát pauzu, můžete mandarinky využít i trochu jinak než k jídlu. Třeba jako voňavou svíčku...

Na videu autora Science centre Singapore najdete návod, jak si mandarinkovou svíčku můžete jednoduše vyrobit. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Mandarinková vůně

Výroba mandarinkové svíčky není nějak náročná. Stačí, když mandarinku rozkrojíte na dvě poloviny a z každé vydlabete dužinu. Snažte se postupovat citlivě, aby se neporušila tenká kůra! U jedné z polovin nevytahujte středovou bílou část, protože může později sloužit jako knot. V druhé polovině vyřízněte u středu kruhovitý otvor. Obě poloviny vytřete olivovým olejem a počkejte, až se vstřebá. Do „mandarinkového kalíšku“ nalijte trochu oleje. Knot zapalte a nechte svíčku rozhořet. Nakonec mandarinkového „světlonoše“ přiklopte druhou polovinou kůry, která má otvor. Vzniknou vám stylové „mandarinkové lampiony“, které jen tak někdo nepřehlédne.

Omamná vůně

Mandarinkovou svíčku můžete používat dvojím způsobem – buďto samostatně jako polovinu nebo coby „lampiónek“. V obou případech jde ale o dekorativní prvek. Bonusem však je příjemná mandarinková vůně, která zaplní celý váš domov. Podle aromaterapeutů vůně tohoto tropického ovoce navozuje pocit štěstí, pohody a harmonie. A kdy jindy než o Vánocích byste si měli takový pocit užít. Proto mandarinkovým svíčkám a lampionkům zdar!

Malé varování:

Mandarinková svíčka – stejně jako jiné svíčky – by neměla zůstat hořet bez dozoru. Může se totiž stát, že vrchní část „mandarinkového lampiónu“ se začne opalovat. A jakmile horkým vzduchem vyschne, může se vznítit. Tak pozor na to!

Související články

Zdroje: www.mimibazar.cz, https://adbz.cz