Sušené květiny se stávají neocenitelnými dekoračními prvky tam, kde z nějakých důvodů nemůžeme pěstovat živé rostliny. Hlavní důraz u rostlin určených k sušení je třeba klást na správný termín sklizně. Neméně důležitá je i rychlost jejich zpracování a odpovídající způsob sušení. U většiny druhů je nutné sušení ve tmě a v místech s proudícím suchým vzduchem.
Ostrožka stračka
Plnokvětá ostrožka stračka (Consolida regalis) vykvétá v červnu až červenci květy různých barev, které si uchovají i po usušení. Rostliny dávají přednost slunečným stanovištím chráněným před větrem. Nesnášejí trvalé přemokření. Pro sušení se seřezávají květy, které mají rozkvetlou dolní třetinu květenství. Kvalitní domácí odrůdy mají bílou, růžovou, karmínově červenou a modrofialovou barvu.
Nevadlec hřebenitý
Nevadlec hřebenitý (Celosia argentea var. cristata) je známý tím, že má srostlé květenství připomínající kohoutí hřeben. Různé odrůdy jsou vysoké 30–100 cm a jejich květy se objevují v tmavě purpurové, oranžové, červené a žluté barvě. Kvetou od července do září.
Kraspédie žlutá
Kraspédie žlutá (Craspedia globosa) je původem velmi atraktivní trvalka, u nás však pěstovaná pouze jako letnička. U rostlin vysokých 60–70 cm se v horní části nevětvených drátovitých stonků objevují kulovitá dekorativní zlatožlutá květenství. Kvete od července do září a miluje osluněná stanoviště v kypré s dobře drenážované půdě.
Černucha setá
Nigella sativa je velmi oblíbená nejen kvůli svým zajímavým nafouknutým tobolkám. Je známá rovněž jako kořeninová a léčivá rostlina. Vyžaduje umístění na plném slunci, jinak není na stanoviště náročná stejně jako ostatní druhy černuch.
Smil listenatý
Bracteantha bracteata) je možná známější pod svým starším názvem Helichrysum bracteatum. Pěstuje se v pestré škále odrůd. Dostatečně kvalitní domácí odrůdy nabídnou bílou, žlutou, bronzovou, červenou a hnědou barvu květů. Velmi pěkná je i barevná směs lososových a růžových odstínů, kterou má v zásobě odrůda ‘Monstrosum‘.
Pískožil okřídlený neboli slaměnka křídlatá
Ammobium alatum je ve své domovině rostlinou vytrvalou, u nás je však pěstována jen jako letnička. Z listových růžic vyrůstají křídlaté stonky, které na sobě nesou drobné bílé úbory se žlutým terčíkem. K sušení je zvlášť vhodná odrůda ‘Bikini‘, neboť její menší stonky se sušením méně kroutí. Ve srovnání s původním druhem má největší květní úbory odrůda ‘Grandiflorum‘.
Plesnivka trojžilná
Anaphalis triplinervis má povrch stříbřitě plstnatý. Dorůstá výšky okolo půl metru. Vykvétá od června do srpna. Rostliny mají chocholíkovitá květenství s drobnými bílými kvítky se žlutými středy. Tento druh se dobře rozrůstá, má tendenci silně odnožovat.
Břinek roční
Lonas annua je oblíbená nenáročná letnička kvetoucí od července do září. Oblíbená je pro své kulovité úbory zlatožluté barvy. Rostliny vyžadují sušší stanoviště na plném slunci. Rostlinám vadí jak vlhké léto, tak přemokření. Zlatožlutá barva břinků nebledne ani po usušení.
Limonka chobotnatá
Kalichy rostlin Limonium sinuatum mají různé barvy a opadavou korunku. Domácí odrůdy se mohou pochlubit světle fialovou, bílou, modrofialovou nebo karmínově růžovou barvou. Kvetou od července do září. Limonky vyžadují spíše teplejší stanoviště na plném slunci.
Pestrovka kulovitá (Gomphrena globosa), černucha východní (Nigella orientalis) a levandule (Levandula angustifolia) jsou další krásky vhodné k sušení, které se dostaly do našeho výběru těch nejkrásnějších. O těch se podrobněji zmiňujeme v samostatných článcích iReceptáře.