Elektrická vrtačka patří k základnímu nářadí, které nesmí chybět v žádné domácí dílně. Podle povahy vrtání si vybereme přístroj bez příklepu nebo s ním.
Základní práce v dílně zvládá bravurně vrtačka bez příklepu. Dokáže si poradit s hloubením i větších děr do dřeva, kovu nebo plastů. Bezpříklepových vrtaček existuje velké množství. Tradičním a osvědčeným řešením je celokovové sklíčidlo s utahovací kličkou. Takto vybavenou vrtačku požadují především starší a zkušenější uživatelé, kteří si na tuto koncepci zvykli a novou vrtačku požadují v podobné výbavě. Mnohem modernější jsou však sklíčidla rychloupínací. Jde o prvek převzatý především z akumulátorové řady.
Elektrická vrtačka zevnitř, všimněte si kovových převodů a ložisekAutor: Shutterstock.com / bit mechanic
Moderní elektrická vrtačka má měkčené nebo pogumované úchopové plochy, regulátor otáček a kovové převody. Ty mohou být v návaznosti na model přístroje i dvojrychlostní, což činí vrtačku univerzálnější. První rychlost je většinou řešena do síly, což znamená, že pokud nastavíme na regulátoru nízké otáčky, pak je možné vrtačku používat i jako velmi výkonný šroubovák. Pro tyto aktivity je zapotřebí, aby sklíčidlo (upínací hlava) bylo rychloupínací. Výměna nástroje je pak bleskurychlá. Přívodní šňůra každé elektrické vrtačky by měla být ze speciálního chladuodolného materiálu - při nízkých teplotách plášť nezkřehne a nepopraská.
Kritéria pro výběr vrtačky
detail vrtání ocelového profilu Autor: Shutterstock.com / David Orcea
Mechanický příklep na zeď i kámen
Do zdi jedině s příklepemAutor: Shutterstock.com / Naypong Studio
Vrtání, ale i míchání či broušení
S pomocí vrtačky můžeme promíchat i barvu na malováníAutor: Shutterstock.com / Yunava1