Výroba mýdla úplně od základu není žádná legrace, používá se při ní žíravina hydroxid sodný (louh), mýdlo se musí vařit a nechat několik týdnů zrát, aby se snížila jeho zásaditost. Voňavé domácí mýdlo si však můžete vyrobit již z hotové mýdlové hmoty, stačí ho jen rozpustit a doladit výsledný produkt podle své fantazie.

Suroviny seženete snadno

Nejedná se tedy přímo o výrobu, ale spíš přetváření již hotové mýdlové hmoty. Tu koupíte v obchodech s výtvarnými potřebami nebo na internetu. K dostání je mýdlová hmota transparentní (průhledná), s přídavkem bambuckého másla, olivového oleje i kozího mléka. Cena se pohybuje okolo 100 až 130 korun za kilogram hmoty. Toto množství vám snadno vystačí na deset mýdel. K tomu určitě využijete barvy na obarvení mýdla, jsou k dostání ve všech odstínech a kus stojí asi 20 korun, vystačíte si ale i s potravinářským barvivem. Jedno balení barviček vám vydrží na dlouho, barva je hodně koncentrovaná a k obarvení mýdla stačí jen malé množství, záleží na požadované sytosti výsledné barvy. K dotvoření dárečku ještě pořiďte vonné esence nebo oleje, případně esence do jídel, které jsou mnohokrát levnější než vonné olejíčky.

Co si musíte nachystat

Až si seženete všechny potřebné suroviny, můžete se vrhnout do samotné výroby. K té budete potřebovat alespoň dva hrnce, vařečku na míchaní a naběračku, kterou budete mýdlo odlévat do formiček. Nejkrásnější mýdla se vytvoří s použitím silikonových formiček k tomu určených, jedná se však o nákladnější záležitost, za jednu formičku si připravte asi 250 korun. Počáteční investice je větší, zvlášť když si uvědomíte, že odlijete vždy pouze jedno mýdlo a pak musíte čekat, než ztuhne a formičku lze znovu použít.

Tvoření je jednoduché

Teď už nestojí nic v cestě a vaše mýdlo bude hotové za chvilku. Mýdlovou hmotu si nakrájejte na menší kousky a rozehřejte na vodní lázni (přípravu najdete zřetelně a jasně popsanou na obalu). Pokud zahříváte hmotu příliš dlouho, tak se zahustí. Potom do ní přidejte trochu vody, aby se konzistence vrátila k původnímu stavu a snadno se s ní pracovalo.

Když se hmota rozpustí, přidejte barevný pigment podle svých představ, nejdřív jenom pár kapek, barví opravdu intenzivně. Do směsi se hodí i různé další přísady, sušené květy pro potěchu oka, mletá káva, ovesné vločky nebo mák jako peelingová složka. Nakonec přikapejte voňavé silice, oblíbené jsou vůně citrusů, růžových květů nebo levandule. Při výrobě se nebojte experimentovat, do již chladnoucí hmoty zamíchejte ještě neobarvenou základní hmotu nebo trochu jinak zbarvené a získáte zajímavě žíhané mýdlo.

  • Tip: Tvar nákladné silikonové formičky lépe vynikne, pokud použijete neprůhlednou mýdlovou hmotu. Transparentní mýdlová hmota se zase hodí k zalití různých předmetů - mušliček, kávových zrn, badyánu...

Odlijte do připravených formiček, nechte ztuhnout a máte hotovo. Povrch tuhnoucího mýdla klidně dozdobte zbylými květy nebo jinými přírodninami. Ztuhlé mýdlo z formiček vyklopte, převažte stužkou či zabalte do celofánu a váš dárek je připraven udělat někomu radost.

  • Tip: Mýdlo rychleji ztuhne v chladnější místnosti nebo na podlaze, nedávejte ho do lednice nebo do mrazáku, orosilo by se.