obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vyrábíme motané svíčky z včelího vosku: Voňavý dárek i zábava pro děti

Světlo svíček je romantické a k vánočnímu času prostě patří. Když navíc přidáte příjemnou vůni včelího vosku, je o sváteční atmosféru postaráno. Zkuste vyrobit svíčky z voskových mezistěn, je to činnost jednoduchá i zábavná a zvládnou ji také děti. Svíčku si zapálíte na štědrovečerním stole nebo získáte krásný dárek pro své blízké.

Dárek vytvořený vlastníma rukama se cení, domácí výroba mu dodá originalitu i osobitost. Výrobou svíček navíc zabavíte děti v pošmourném počasí a podpoříte jejich manuální zručnost. Postup je jednoduchý, bezpečný a výsledek vás nezklame.

Krásný a levný dárek Krásný a levný dárek Zdroj: Shutterstock.com / Uspeshnyi

Kde sehnat mezistěny

Mezistěny není těžké sehnat Mezistěny není těžké sehnat Zdroj: Shutterstock.com / hsfoto

Ke zhotovení svíček potřebujete jen pár věcí. Nejdůležitější surovinou jsou mezistěny z včelího vosku. Ty vkládají včelaři do rámečků a včelky na nich pak vytvoří komůrky, kam ukládají med nebo do nich včelí matka klade vajíčka. Tyto pláty ze včelího vosku už na sobě mají vzor typické šestihranné včelí buňky.

Seženete je buď od známého včelaře, nebo se dají koupit v obchodech s výtvarnými potřebami, specializovaných včelařských obchodech nebo na internetu. Za kilogram mezistěn zaplatíte asi 350 korun a připravíte z něj 30 i více svíček, záleží na jejich velikosti. Tato základní surovina je k dostání v přírodní barvě, dají se sehnat i nabarvené pláty určené přímo pro výrobu svíček. Dál si obstarejte knot, pečící papír nebo mikrotenový sáček, hodit se můžou i vykrajovátka na cukroví.

Nahřejeme, zamotáme a je hotovo

Aby šel vosk dobře tvarovat, musí nejprve změknout. Umístěte mezistěnu na pečící papír nebo sáček a zahřívejte fénem. Voskový obdélník také můžete na pečícím papíře šoupnout na chvilku do trouby rozehřáté na nízkou teplotu. Dokud je vosk měkký a tvárný, snadno z něj vytvoříte svíčku.

Výroba svíčky z včelího vosku. Výroba svíčky z včelího vosku. Zdroj: AnnaAiva / Shutterstock.com

Připravte si knot, který bude asi o 2 cm delší než je požadovaná výška svíčky. Zatlačte ho na jeden konec voskového plátu a rolujte a utahujte, dokud nebude celý kus zamotaný. Rozměr klasické mezistěny je 39x24 cm, pokud nechcete tak vysokou svíčku, obdélník si nejprve rozpulte. Jestliže se vám při rolování svíčky začnou tvořit prasklinky, polotovar svíčky opět zahřejte a pokračujte v práci. Hotovou svíčku ořežte od přebytečných vyčnívajících kousků a máte hotovo. Knot ještě namočte do tekutého vosku, případně obalte kouskem rozehřátého plátu, bude lépe hořet.

Svíčky barevné i zdobené

Barevné pláty jsou pro tvoření ideální Barevné pláty jsou pro tvoření ideální Zdroj: Shutterstock.com / ChandraPhoto

Nemusíte vyrábět jen klasický tvar svíčky z obdélníku. Mezistěnu rozřízněte úhlopříčně a zamotejte si kuželovou svíčku. Použijte i různě barevné pláty a nakombinujte klasický vzhled včelího vosku třeba s vánoční červenou a zelenou barvou. Motat můžete i víc vrstev na sebe, záleží jen na vás, jaké tvary svíček a kombinace barev vymyslíte.

Hotovou svíčku dozdobte mašličkou, případně z nahřátého plátu pomocí vykrajovátka vyřízněte nějaký vánoční motiv, třeba hvězdičku nebo stromeček, a ještě teplé přitiskněte na svíčku.

Do výroby zapojte i malé pomocníky, práce je bezpečná a jednoduchá, děti se při ní neumažou. Jejich výtvory nebudou tak uhlazené a krásné, ale jistě potěší každou obdarovanou osobu.

Akční letáky