I duševní činnost vašeho psa unaví. Pokud má pes i po vydatné procházce plno energie a vám už nezbývá mnoho sil, zabavte ho interaktivní hračkou. Myslete ale na to, že pes by u hračky měl být sám. Pokud tedy máte další psy, dopřejte každému samostatnou chvilku s hračkou, ovšem vždy pod vaším dozorem. Hračka není určena ke kousání.

Účelem hry je přijít na to, jak dostat z plastových lahví dobroty, které jste do nich nasypali. Jakmile pes zjistí, že při správném postupu hry dostane chutnou odměnu, bude se snažit o to víc. Psovi nejprve předveďte sami, jak hračka funguje a dejte mu z ruky očichat pamlsek, který jste jako motivaci ukryli dovnitř plastových lahví. Aby hlavolam podněcoval psovu zvědavost a zvyšoval jeho sebedůvěru, nikdy mu přímo nepomáhejte. Jakmile se psovi podaří packou, nebo čumákem otočit plastovou lahev dnem vzhůru, vyhrál. Pamlsky vypadnou a jsou jeho.

Co budeme potřebovat k výrobě hračky

Z nářadí si připravíme elektrickou nebo aku vrtačku a vrtáky do dřeva menšího průměru. Hodit se bude i aku šroubovák. Na stabilní spodní část hračky využijeme zbytkovou část MDF desky, která je natolik těžká, že zajistí hračce vynikající stabilitu. Ideální rozměry jsou 60 x 30 cm. Na boční část postačí dvě lehčí dřevěné desky šíře 10 – 12 cm o tloušťce 2 cm a délce 55 – 60 cm. Dále budete potřebovat 4 plastové lahve, 2 závlačky a sadu 6 šroubů a matek, svinovací metr a fix jako značkovač. Na otvory do plastových lahví si připravte kovový důlčík nebo kovový děrovač. Pro zavěšení plastových lahví bude stačit kulatá tyčka o délce 70 cm a průměru 1,5 cm.

Pracovní postup

Vše potřebné si nachystáme na pracovní stůl a pustíme se do vrtání otvorů u dolních okrajů na deskách, které budou tvořit bok konstrukce.

Vyvrtáme 3 otvory, přes které uchytíme bočnice do základové MDF desky, a to na obou stranách. Uchycení provedeme pomocí 6 šroubů do dřeva o délce 4-5 cm.

Ve vzdálenosti 7 cm od horního okraje bočních desek vyvrtáme otvor dostatečně veliký, abychom jím protáhli kulatou dřevěnou tyčku.

Připravíme si plastové lahve a do nich ve vzdálenosti 10 cm od hrdla provrtáme kolmo na sebe dva stejně velké otvory. Neotřepené okraje otvorů získáme pomocí kovového děrovače nahřátého nad plamenem plynového sporáku.

Jakmile máme ve všech lahvích po dvou otvorech, navlékneme je na kulatou tyčku a tu provlékneme otvory v horní části bočnic.

Z vnější strany kolmo na střed kulaté tyčky provrtáme otvor na šířku závlačky. Závlačku protáhneme, obtočíme v protisměru a máme tak zajištěno, že tyčka nevyklouzne z dřevěných bočnic hlavolamu.

Nyní již stačí naplnit plastové lahve voňavými lákadly pro psy a začít psy učit, jak se k nim mohou dostat. Hlavolam neboli motivační hračka pro psy je hotová. Věřím, že i vašim psům přinese spoustu zábavy, jako těm našim.