Než draka vypustíme, měli bychom ho pěkně vyzdobit.
Zdroj: s-ts / Shutterstock.com

Nejjednodušší způsob, jak vyrobit funkčního krásného draka krok za krokem

Nejsnadnější způsob jak létajícího draka pořídit, je zakoupit již hotový model. Ale výroba základních typů plochých draků je tak snadná, že se do ní mohou pustit i ti, kteří nemají modelářské zkušenosti. Radost z vlastnoručně vyrobeného výtvaru bude jistě o to větší.

Tradiční český drak – diamant či deltoid

Draka můžeme koupit a nebo vlastnoručně vyrobit. Draka můžeme koupit a nebo vlastnoručně vyrobit. Zdroj: Jenny Sturm / Shutterstock.com Za českou dračí klasiku lze považovat plochý typ, který má konstrukci ze zkřížených prutů, je potažený papírem a doplněný ocasem s fáborky. Podobné draky zachytil na svých kresbách Josef Lada. Zatímco v češtině máme pro tento tvar poněkud krkolomný název deltoid, v angličtině jej označují rovnou jako kite, tedy drak. V němčině zvolili výraz Drachenviereck, tedy dračí čtyřúhelník.

Co budeme potřebovat?

Aby drak dobře létal, neměl by být vyrobený z ničeho příliš těžkého.

  • dvě dřevěné laťky (např. smrkové tyčky nebo několik pevně k sobě slepených špejlí) o délce 75 cm a 60 cm a průměru 4 x 4 nebo 5 x 5 mm, které použijete jako kostru, použít je možné i bambusové tyčky
  • materiál na potažení draka - balící papír, modelářský potahový papír, popř. igelit
  • na ocas – krepový papír nebo mašličky a tenký provázek
  • na pouštění silnější provázek nebo silonové lanko dlouhé nejméně 20 metrů

Na výrobu se nám budou hodit: nůžky, lepidlo na papír, nůž a barvy (vodové, temperové) na pomalování draka.

Jak postupovat?

Z latěk vytvoříme kostru draka. Laťky by měly mít poměr 3:2. Položíme je přes sebe, u kratší laťky se vyznačíme polovinu, u delší 2/3. V tomto místě laťky spojíme provázkem. Kousek od kraje latěk uděláme zářezy tak, abychom mohli dobře přichytit provázek. Provázek natáhneme po celém obvodu konstrukce – tím se konstrukce zpevní, zároveň tak vytvoříme základnu pro potah.

Kraj papíru natřeme lepidlem a opatrně přehneme přes provázek. Kraj papíru natřeme lepidlem a opatrně přehneme přes provázek. Zdroj: Ratchanee Sawasdijira / Shutterstock.com

Hotovou konstrukci položíme na papír a obkreslíme. K obrysu přidáme na všech stranách přesah 2 cm a vystřihneme. V tuto chvíli přichází ideální čas namalovat drakovi obličej. Využít můžeme nejen barvy, ale např. i washi pásky. Přesah ohneme a přilepíme přes kostru tvořenou provázkem. Je-li je papír dobře vypnutý, necháme lepidlo zaschnout.

Na ocas použijte asi 2 metry dlouhý provaz, na který přivážeme mašličky z krepového papíru nebo novin. Kousky papíru (velikost asi 20 x 10 cm) poskládáme do harmoniky (šířka mašle asi 2 cm) a přivážeme v půli pravidelně po celém provázku. Vzdálenost mezi mašlemi je asi 20cm. Ocas připevníme ke spodní špičce draka. Na závěr připevníme provázek, postup ukazuje následující video.

Inspirace z Bangladéše - jednoduchý drak z novin

Koho výroba papírových draků zaujme, může najít na internetu množství návodných videí. Drak jako v následujícím videu se vyrábí např. v Bagladéši. Jeho výroba je snadnější než u "české klasiky".

Rubová strana bangladéšského draka. Rubová strana bangladéšského draka. Zdroj: Swapan Photography / Shutterstock.com

Nemusíte shánět ani žádné speciální papíry na potažení (i když modelářský potahový papír je pochopitelně lepší a lépe se vám bude zdobit). Na výrobu budete potřebovat lepidlo, nůžky, pravítko, slabé bambusové tyčky a noviny.

Akční letáky