Na výrobu věnce budeme potřebovat:

  • podzimní plody (např. šišky z modřínu, kaštany, žaludy, skořápky z vlašských ořechů, celé lískové oříšky)
  • korpus z polystyrenu nebo slámy ve tvaru věnce
  • tavnou lepicí pistoli a tavné lepicí tyčinky
  • pruh pytloviny
  • drátek (10 cm)

Abychom zajistili různorodost plodů na věnci, využijeme také pecky z broskví, pecky z meruněk a ze švestek. Můžeme volitelně přidat několik smotků skořice. Spotřeba tavných lepicích tyčinek bude poměrně velká. Na zavěšení věnce se nejlépe hodí drátek. Asi 10 cm tuhého drátku omotáte kolem prstu a máte smyčku pro uchycení věnce na zdi.

Příprava korpusu

Korpus, ať už je slámový nebo polystyrenový, ideální je ten s vnějším průměrem 25 cm. Nejprve jej obalíme dlouhým pruhem z pytloviny. Případně použijeme pruh nějaké látky neutrální barvy, na níž bude dobře držet lepidlo z tavné tyčinky. Zapíchnutím háčku z drátku ukončíme obmotávání a zajistíme pytlovinu na konci.

Lepení plodů

Lepit začínáme největší plody, což bývají kaštany, skořápky vlašských ořechů a pecky z broskví, případně žaludy. Menší plody a pecky si necháváme až na závěr, na vyplnění prázdných míst. Velké plody lepíme do ostrůvků po obvodu věnce. Lepíme nepravidelně. Než každý plod přilepíme, vyzkoušíme si bez lepidla, kam by na věnci nejlépe pasoval.

Zaplnění mezer

Mezi ostrůvky velkých plodů postupně přidáváme menší plody, až se začnou ostrůvky propojovat. Snažíme se střídat barevně odlišné plody a začínáme při lepení vyplňovat vzniklé mezery. Nezapomínáme na lepení okrajů věnce až k podložce. Necháváme prázdnou pouze stranu, která bude při zavěšení přitisklá ke stěně. Při lepení s tavnou lepicí pistolí vznikají nitky, tenká vlákénka lepidla, která musíme v proběhu práce odstraňovat.

Dokončení věnce

Věnec dokončíme tak, že vlepujeme malé lískové oříšky a pecky ze švestek nebo mini šištičky tam, kde vznikla větší prázdná místa mezi již nalepenými plody. Je to jako bychom slepovali dohromady mozaiku, tak dlouho dokud nezaplníme i poslední prázdné místečko. Věnec zkontrolujeme i z rubové strany, případně můžeme po vnějším obvodu přilepit všechny plody, které budou na vnější straně více namáhané. Zkontrolujeme, zda na věnci nezůstala tenká vlákénka lepidla. Nakonec přilepíme na rubovou stranu do zvoleného místa drátěné očko, za které po zaschnutí můžeme věnec pověsit na zeď.

Lakování věnce

Lakování věnce není nutné, ale je vhodné kvůli tomu, že lak zajistí delší trvanlivost nalepených plodů. Navíc jakmile se věnec zavěšený na zdi zapráší, můžete ho jednoduše osprchovat, usušit a poté pověsit zpátky na zeď. Lakujeme dvakrát, podruhé až první vrstva laku dokonale zaschne. Používáme lak ve spreji na dřevo.

Proměna na adventní věnec

Tento podzimní věnec můžeme jednoduchou úpravou změnit na věnec adventní nebo vánoční, který zavěsíme na vchodové dveře. Ke změně na adventní věnec lze využít například dva dlouhé skořicové smotky a 4 zápichy se svíčkami. Pro změnu na věnec vhodný pro zavěšení na dveře stačí přes spodní okraj věnce přehodit pruh z pytloviny a na něj přilepit modřínové větvičky se šištičkami nebo pár menších borovicových větviček s červenými kouličkami. Pochopitelně se můžete zcela volně nechat inspirovat svou fantazií.