Jednorázové igelitové pytlíky představují velkou zátěž pro životní prostředí. Naštěstí existují ekologické alternativy, které můžete navíc používat opakovaně. Jednou z nich jsou voskové ubrousky, které si jednoduše vyrobíte sami v pohodlí domova.

Jak si vyrobit voskový obal na potraviny?  Podívejte se na YouTube video na kanálu Harmony Česká republika:

Zdroj: Youtube

Voskované ubrousky

Nahraďte igelitové sáčky něčím šetrnějším a navíc i estetičtějším. Svačiny v podobě pečiva, ale i ovoce a zeleniny, začněte balit do voskových ubrousků. Stejně tak v nich můžete uchovávat i další potraviny. Výhodou je možnost opakovaného použití, stačí vždy po použití ubrousek omýt vlažnou vodou a nechat oschnout.

Pozor si dejte na horkou vodu, která by mohla vosk rozpustit. Voskovaný ubrousek se netrhá, je ekologický, nepohlcuje pachy a potraviny v něm neokorají. Dokonale nahradí nejen plastové sáčky, ale i tak často využívaný alobal i papírové ubrousky. Pokud si dáte záležet na výběru látky, budou zároveň i příjemnou estetickou záležitostí.

A další bonusy?

Ve chvíli, kdy vám voskované ubrousky doslouží, je lze kompostovat. Stejně tak vám ušetří finance za doposud používané obalové materiály. Vzhledem k antibakteriálním vlastnostem vosku v nich zůstanou potraviny déle čerstvé.

Postup výroby

Nejprve si včelí vosk nastrouhejte na hrubém struhadle.  Pak si připravte látku, kterou si k výrobě voskovaného ubrousku vyberete. Měla by být dokonale čistá a řádně vyžehlená. Rozměr si zvolte dle svých potřeb, ale jistě vám postačí materiál o velikosti 30 x 30 cm. Čtverec či obdélník si nakreslete na látku pomocí křídy, tužky či fixu a následně jej vystřihněte nůžkami.

Následně si vystřihněte z pečicího papíru 2 x stejný tvar, který však bude všude tak o 5 cm větší. Ustřižený kus látky rozložte na žehlící prkno, které jste předtím pokryli připraveným pečicím papírem a posypte ho nastrouhaným včelím voskem.

Druhým papírem tuto vrstvu překryjte a důkladně přežehlete žehličkou, která je rozpálená na nejvyšší stupeň. Vosk se vsákne do látky, neměl by vytéct mimo papír. Ten pak odstraňte a ubrouskem několikrát mávněte vzduchem, aby vosk rychleji zaschl.

Tip na závěr

Pokud se vám častým používáním vosk na ubrousku časem rozláme, vložte ho opět mezi dva pečicí papíry a přežehlete. Klidně lze dodat i nový vosk.

Související články

Zdroje: www.living.iprima.cz, www.jimejinak.cz, www.diycesky.cz