Korková zátka bývá součástí kupovaného vína. Jakmile svou lahvinku dopijete, špunt vám může posloužit třeba jako odpuzovač na octomilky. Stačí, když rozpůlíte zátku a vložíte do mísy s ovocem. Podle zasvěcenců vám hmyz dá pokoj!

Nevěříte? Vyzkoušejte a uvidíte… Ještě než je využijete, nezapomeňte jednotlivé špunty povařit deset minut ve vroucí vodě. Díky tomu se nebudou lámat (ani drolit), nebudou ulepené a zatuchlé po víně. Způsobů, jak můžete špunty použít, je spousta. Tady je malá inspirace...

Autor videa Home & Ideas vám ukáže 16 způsobů, jak využít korkové zátky. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Tiskátka pro děti

Korek je materiál, se kterým se dá docela dobře manipulovat. Využijte toho a vyřežte z něj různá „razítka“ pro děti. Případně i různá tiskátka, která se vám mohou hodit například k výrobě narozeninových přáníček nebo autorských potisků na látky.

Stačí vzít nůž, vyřezat do spodku špuntu nějaký motiv a už můžete tisknout.

Úchytky na šuplíky

Knopky, tedy úchytky na šuplíky, mohou být oživením interiéru. Pokud máte rádi přírodní motivy, můžete využít korkové špunty. Stačí je přilepit nebo přišroubovat v šuplíku a můžete se radovat z originálního doplňku.

Náš tip: S korkovými zátkami se vám bude lépe manipulovat, když je obrousíte smirkovým papírem. Díky tomu se k nábytku snáze přilepí.

Korkové prkénko

Z korkových zátek si můžete vyrobit i prkénko pod horké hrnce. Stačí, když si seženete korkové zátky a pomocí tavné pistole je k sobě přilepíte.

Snažte se, aby všechny „špunty“ vytvořily jako celek nějaký tvar, třeba čtverce nebo kruhu. Můžete je pak používat jako stylovou podložku při servírování horkých pokrmů.

Domácí nástěnka

Nástěnka je skvělý vynález! Může fungovat jako „vzkazovník“ pro všechny členy domácnosti nebo naopak coby „nositel“ vzpomínek, například na dovolenou. Záleží na tom, co na ní umístíte… Takovou nástěnku si nemusíte kupovat, ale bohatě stačí, když si ji sami doma vyrobíte.

Jak na to: Seřízněte špunty na výšku 1 centimetru. Jednotlivé kousky připevněte k sobě tavnou pistolí do tvaru obdelníku. Nástěnku můžete nabarvit barvami a případně využívat i jako domácí šperkovničku. Stačí, když na špendlíky zavěsíte třeba korále či řetízky.

Výplň svícnů

Korek je krásný přírodní materiál, který můžete využít k výrobě stylových zahradních svícnů. Jak na to: Do větší vázy nasypte korkové zátky a poté na ně opatrně umístěte čajové svíčky. A paráda je hotová!

Související články

Zdroje: https://abecedazahrady.dama.cz